Type the product name you want to search.

Ersa Asks x Ece Yalım

İçerisinde bulunduğumuz bu sürecin tasarım dünyasında ne gibi değişikliklere yol açacağını işbirliğinde olduğumuz değerli tasarımcılara sorduk.

İçerisinde bulunduğumuz dönemde zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz, yaratıcılığınızı nasıl etkiliyor?

Yaşadıklarımız, deneyimlerimiz her zaman bizim projelerimizin kaynakları olmuştur. O anlamda değişen bir şey olmadı. Ama ezber bozan ve hayatımızda yarattığı keskin, hiç öngöremediğimiz değişikliklerle, hazmetmesi süre alan bir süreç içinde bulduk kendimizi. Bir taraftan bunu kendi bakış açımızla anlamlandırmaya çalışıyoruz ve her zaman peşinden koştuğumuz fayda sağlayan başlıkları profesyonel olarak masaya yatırıyoruz.

Alışılmışın dışında bir süreç deneyimliyoruz. Sizce bu dönem, tasarımlarda nasıl bir etki bırakacak?

Şimdiye kadar çoktan ön plana çıkması gereken pek çok kriter artık sorgusuz sualsiz tasarım sürecinde yerini alacak. Tasarım ekibi olarak her konuşmamızda, piyasada gerçekten var olmak için geçerli sebebi olan ürünler tasarlamalıyız, inter disipliner çalışmalarla fayda peşinde koşmalıyız dedik. Şu anda bizim açımızdan hiçbir şey değişmedi, aynı vurguyu yapabiliriz.

Bu süreçten sonra bir daha aynı olmayacak birçok olgu var. Tasarım dünyasında bunu en çok hangi detaylardan gözlemleyeceğiz?

İnsan sosyal bir varlıktır denir. En çok yarayı duygusal açıdan buradan alacağız. Her şeyin birebir eskiye döndüğünü düşünsek bile, sosyalleşmeye olan güvenimiz uzun süre yaralı kalacak. Bu anlamda duygusal açıdan herkesi bekleyen zor bir süreç var. Tasarımcılar bunu çok iyi yönetmek, motivasyonu yüksek tutmak zorunda kalacak. Dokunmadan bir yaşam, bu yönde var olan ve gelişen teknolojilerin ürünlere girdisi fazlasıyla göreceğiz. Oysa dokunmak, yakınlaşmak, hissetmek, birlikte geçirilen vakit, bundan alınan hazzın yerini ne tutar?

Geleneksel çalışma sisteminde ofis mobilyaları bu pandemi süreci sonrası hangi yöne doğru şekillenecek?

Ofis ve çalışmanın tanımı enine boyuna sorgulanacak. Geçmişe, bireysel çalışma alanlarına dönüş yaşayabiliriz. Çünkü bulunduğumuz duruma verilecek en kolay yanıt bu gibi gözüküyor. Ama bunu hap gibi yutmak yerine çok iyi yönetmek durumundayız. Çünkü yaratıcılık ve motivasyonun sosyalleşme ile beslendiğinden bahsediyoruz senelerdir. Bu noktada tam da öngöremediğimiz pandemi sürecinin nasıl yaşanacağı, gelişmeler de gün be gün belirleyecek bu durumu. 

Ece Yalım - Oguz Yalım
ece yalım
ece yalım banner (2)Pandemi Sürecinin Yaşam A... Ersa Asks x Claudio Belli...