Type the product name you want to search.

Neden Doğal Işık Verimli Çalışmayı Destekliyor?

Çalışanların her şeyden çok gün ışığına talep gösterdiklerini söyleseydik şaşırır mıydınız? İnsan kaynakları alanında danışmanlık hizmeti veren Future Workplace tarafından yürütülen ve 1,614 Kuzey Amerikalı çalışanın dahil edildiği “Çalışan Deneyimi” başlıklı araştırmasına göre, doğal ışığa erişim ve açık hava manzaraları, ücretsiz yiyecekler, spor salonları ve tesis içi çocuk bakımı gibi değerli avantajlar çalışanların motivasyonu açısından önemli bir role sahip.

Harvard Business Review'de yayınlanan çalışmaya göre, çalışanların yaklaşık yüzde 80'i doğal ışığa erişmelerinin refahlarını artırdığını söylüyor. Görme kabiliyetinin korunması, D Vitamini kazanımının artması ve ruh haline katkı sağlaması da dahil olmak üzere sağlık üzerinde yararlarını göz önüne aldığınızda aslında bu çıkarım çok da şaşırtıcı değil.

Daha İyi Performans ve İyi Hissetme

Araştırmalar ayrıca, dışarıyı gören kişilerin daha iyi performans gösterdiğini ve işlerini doğal ışığa erişimi az olan bireylere göre daha hızlı gerçekleştirdiklerini gösteriyor.

Ergonomics International Journal’daki bir çalışmaya göre, çalışma alanlarında doğal ışığa maruz kalan çalışanların göz yorgunluğu, baş ağrısı ve uyuşukluk şikâyetlerinde % 50'den fazla azalma olduğunu bildiriliyor.

Sadece Yönetim İçin Değil

Genellikle büyük pencereleri olan odalara sahip yöneticiler doğal ışığa erişebiliyorken, diğer seviyelerdeki çalışanlar yapay olarak aydınlatılmış iç mekân kurgularında çalışma hayatına devam etmek zorunda kalıyor. Bazı Avrupa Birliği ülkeleri çalışma mekânlarındaki bu eşitsizliğe karşı, yönetici ya da çalışan ayırmaksızın, tüm bireylerin pencerelere yakın olmasını gerektiren ulusal imar yönetmeliklerini yürürlüğe sokmuş durumda.

Giderek artan olumsuz etkileri ve doğal ışığa olan talebe rağmen, hala daha fazla ışık isteyen birçok çalışan bulunuyor.

Future Workplace çalışmasındaki katılımcıların üçte biri, işyerinde yeterince doğal ışık almadıklarını belirtiyor, bu durum çalışanların kendilerini yorgun ve depresyonda hissetmelerini sağlıyor. 

Bırakın Işık Odanıza Yansısın

Doğal ışık yansımaları, daha alçak çalışma alanı panelleri kullanılarak yapıların iç mekanlarına katılabiliyor. Bu paneller doğal ışığa erişimi arttırırken, bireysel alanların yaratılmasına yardımcı oluyor.

Diğer taraftan, tavandan zemine pencereler bir ofisi doğal ışıkla doldurabilir, ancak aynı zamanda parlama ile ilgili soruna da yol açabilir. Bu durumu önlemek için ise, gün içerisinde ışığın yoğunluğuna bağlı olarak, geçiş gözlükleri gibi çalışan elektrokromik camlar kullanılabiliniyor. Diğer bir seçenek ise, dış ortamın sıcaklığından enerji tasarruflu yalıtım sağlayan, UV ışınlarına dayanıklı bir kaplama ile parlamayı azaltan düşük E cam kullanımı.

Işığın Ötesinde

Dış mekânı iç mekanlara çekmenin daha basit yolları, iç mekana doğal ses maskelemesi de sağlayabilen bitki ve su elementleri dahil etmekten geçiyor. Ahşap mobilyalar, insanların en iyi şekilde çalışmalarını yapabilecekleri konforlu bir atmosfer yaratarak doğanın sıcaklığını çalışma alanlarına yansıtıyor.  Bir diğer seçenek gün ışığına doğrudan erişimi olmayan bireyler için çalışabilmek, birlikte zaman geçirebilmek veya sadece enerjilerini tazeleyebilmeleri amacıyla dış mekanda bir verandanın yaratılması mümkün.


*25 Nisan 2019 tarihinde HAWORTH, INC. tarafından oluşturulmuş “Why Natural Light is Conducive to Great Work” isimli makaleden Türkçe’ye çevrilmiştir.

Kaynak: http://blog.haworth.com/content/spark/en/articles/2019/why-natural-light-is-conducive-to-great-work.html

1555952859704
1555952994344Sosyal Alanların Yaratıcı... İstanbul UNESCO Tasarım Ş...