Tarayıcınız artık desteklenmiyor.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamanız için Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Çalışan Verimliliğini Artırmaya Yönelik Ofis Düzenleme Rehberi

Yayınlanan Kategori
Fikirler

Çalışan verimliliğini birim maliyette elde edilen fayda olarak tanımlamak mümkündür. Çalışan verimliliği artırma denildiğinde kastedilen ise minimum maliyetle maksimum fayda sağlamaktır. Bu oranı artırmak adına yapılan bazı bilimsel çalışmalarda çalışma verimliliğinin bağlı olduğu kriterler iki ana başlık altında ele alınmıştır. Bunlardan birisi fiziksel, diğeri ise davranışsal ortamdır. Katılımcıların yaklaşık %92,5'luk bir kısmı fiziksel ortamın çalışma verimliliğini artırdığı görüşünü onaylar. Fiziksel ortam ile kastedilen başlıca unsurlar havalandırma, ısıl konfor, dış ortam ile mekanın ilişkisi, aydınlatma, temizlik, mobilya, dekorlar ve kişisel çalışma alanlarıdır. Araştırmaya göre bu unsurları iyileştirdiğimizde, çalışan veriminin artmasını bekleyebiliriz. Bu unsurlara dikkat ederek çalışan verimliliğini artıran bir ofis düzenlemesi için bilmeniz gereken tüm detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Ergonomik Tasarıma Sahip Ofis Dekorasyonları İçin İpuçları

Ofis dekorasyonunun çalışma verimliliği üstündeki etkileri ile ilgili yapılan çalışmalarda başarılı bir ofis dekorasyonunun %20 oranında çalışma verimliliğini artırabileceği saptanmıştır. Başarılı bir iş yeri tasarımı için olmazsa olmaz kriterlerden birisi ergonomidir. Ergonomik tasarım özelliklerine sahip bir ofis ortamı oluşturmak için yararlanabileceğiniz ipuçları şunlardır;

- Bilgisayar karşısında çalışanların ekrana olan mesafelerini ayarlayabilmeleri fiziksel konfor açısından oldukça önemlidir. Çalışanlar ekrandan 60-90 cm uzaklıkta konumlanıp, ayakları yere basarak oturabilecek şekilde sandalye ve masalarını ayarlayabilmelidir.

- Mobilyaların ergonomik olması çalışanların gün boyu fiziksel anlamda konforlu bir çalışma alanına sahip olmasını sağlar. Bu bağlamda çalışma masası tasarımlarında yüksekliğin 75 cm, genişliğin minimum 120 cm, derinliğin ise minimum 45 cm olmasına özen gösterilmelidir. Çalışma sandalyeleri ise yükseklik açısından kişiye göre 40-52 cm aralığında ayarlanabilir özellikte olmalıdır. Bel boşluğunu dolduran ve duruş bozukluğuna neden olmayan sandalye tasarımları ergonomik bir seçimdir. 

- Gürültülü bir ortamda işe konsantre olmak zorlaşır. Çalışan verimliliğini artırma ve ergonomi açısından mekan içinde ses optimizasyonunu sağlamak büyük bir öneme sahiptir. Ses yalıtımı için akustik önlemler alabilir, halı, kumaş gibi gürültü kirliliğine karşı etkili olan dekorasyon elemanlarına yer verebilirsiniz.

- Isıl konfor sağlanmadığında çalışan verimliliği ciddi oranda bu durumdan etkilenir. Aşırı soğuk mekanlarda üşümek, aşırı sıcak mekanlarda ise terlemek çalışma verimliliği üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Çalışanların ısıl konforunu sağlamak için gerekli olan ideal sıcaklık seviyesi 21-22 derece aralığındadır.

- Aydınlatma, çalışan verimliliği konusunda en etkili konulardan birisidir. 2012 yılında yapılan bilimsel bir deneyde ışık yoğunluğundan ziyade, ışık renginin önemine dikkat çekilmiştir. Bu deneyde kromatik ve akromatik renklerin kullanıldığı ofis ortamları deneyimlenmiş, kromatik renklerin kullanıldığı mekanlar çalışanlar tarafından daha sıcak, keyifli, dinamik ve tatmin edici olarak değerlendirilmiştir. Akromatik renkli mekanlar ise sıkıcı ve basit olarak nitelendirilmiştir. Kromatik renkler doygunluğun yüksek olduğu mavi, yeşil, turuncu gibi canlı tonlarını kapsar. Akromatik renkler ise beyaz, siyah, gri gibi nötr tonları içerir.

Sürdürülebilir Ofis Ortamları Nasıl Yaratılır?

Sürdürülebilir ofis ortamlarının oluşturulması hem mental hem de fiziksel olarak çalışma verimliliği üzerinde etkilidir. Ekolojik ürünlerin kullanılması, enerji tüketiminin azaltılması ve doğayla ilişkili bileşenlerin kullanılması sürdürülebilir ofis tasarımının temelini oluşturur. Sürdürülebilir bir ofis düzeni oluşturmak için izleyebileceğiniz adımlar şunlardır;

- Kullanım ömrü uzun ve geri dönüştürülebilir materyallerden üretilmiş dekorasyon elemanlarını tercih edebilirsiniz.

- Yenilenemeyen enerji tüketimini minimuma indirecek çözümler üretebilirsiniz.

- Sürdürülebilir ahşap mobilyalar ile daha doğal ve konforlu bir ortam yaratarak çalışma verimliliğini artırabilirsiniz.

Çalışma verimliliği konusunda en etkili unsurlardan birisi de etkili zaman yönetimi olarak karşımıza çıkar. Zaman yönetiminin dekorasyonla ilişkisi göz önünde bulundurulduğunda ofis içinde gereksiz zaman kayıplarına neden olacak düzenlemelerden kaçınılması gerekir. Birbiriyle etkileşim halinde olan birimleri yakın şekilde konumlandırıp ergonomik ve sürdürülebilir bir çalışma ortamı sunarak çalışanların zaman yönetimine ve çalışma verimliliğine katkıda bulunabilirsiniz.

Toplantı Odası Tasarımında Dikkat Dağınıklığını Engellemek İçin Uygulanması Gereken Püf Noktaları Nelerdir?

Toplantı odası, çalışanların uzun süre konsantrasyonlarını koruyarak vakit geçirebilecekleri şekilde dizayn edilmesi gereken bir mekandır. Bu nedenle dikkat dağınıklığına neden olan unsurların ortadan kaldırılması, fiziksel konforun sağlanması ve odaklanmayı kolaylaştıran unsurlara yer verilmesi toplantı odası dekorasyonunda büyük bir önem taşır. Toplantı odalarında çalışma verimliliğini artırmak ve dikkat dağınıklığına mahal vermemek için uygulayabileceğiniz püf noktalar şunlardır;

- Toplantı odalarında U formunda, kare veya dikdörtgen şeklinde masa ve sandalye düzeni oluşturarak tüm katılımcıların aynı noktaya odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

- Uzun süren toplantılarda fiziksel konforun sağlanması için masa ve sandalyelerin ergonomik olması büyük bir önem taşır. Ayarlanabilir sandalyeler ile farklı vücut tiplerine sahip olan katılımcıların konforunu sağlayabilirsiniz.

- Toplantı sırasında oluşabilecek dikkat dağınıklıklarını önlemek ve çalışma verimliliğini artırmak için olabildiğince sade bir dekorasyon stilini benimseyebilirsiniz.

- Havalandırma ve ısıl konfor konularına önem vermeniz gerekir. Klima kullanarak oda sıcaklığını 22 dereceye sabitleyebilir, çeşitli havalandırma çözümleri ile toplantı alanında oluşacak havasızlık gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Çalışma verimliliğini artırmak ve sürdürülebilir bir ofis ortamı oluşturmak için Ersa Mobilya'nın işlevsel ofis çözümlerinden yararlanabilirsiniz.