Tarayıcınız artık desteklenmiyor.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamanız için Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ekolojik Tasarım ile Daha Yeşil Bir Dünya Mümkün

Yayınlanan Kategori
Fikirler

Doğal ham maddeden maksimum fayda sağlamaya yönelik çalışmalar sonucu elde edilen ekoojik tasarımlar, çevreye duyarlı mobilyaların ortaya çıkmasında da oldukça etkilidir. Bu nedenle sürdürülebilir iç mekan tasarımının temelini oluşturan ekolojik tasarım, özellikle ahşap ve geri dönüştürülmüş malzemelere odaklanır. Sürdürülebilir iç mekan tasarımının önemli bir bileşeni ise sıfır atık yönetimidir.

Sıfır atık yönetimi yeniden kullanılabilir eşyalarla mümkündür ve sürdürülebilir iç mekan tasarımlarında gelecek odaklı stratejiler oluşturmanıza imkan tanır. Yüksek kaliteli ve dayanıklı malzemelerden yapılan mobilya ve aksesuarlarda ekolojik tasarımın bir parçasıdır. Çünkü daha uzun süre kullanımı ile yenileme ihtiyacı olmaz ve daha az atık oluşmasını sağlar. Sürdürülebilirlik anlayışı hem ekolojik ürünler hem de dekorasyon stilleri ile desteklenebildiği için geniş kapsamlıdır. 

Ersa Mobilya da kendi sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde çevre dostu üretim tesislerinin yanı sıra tasarımlarda kullanılan düşük ham madde oranları ve şeffaf iletişim politikasına sahiptir. Sürdürülebilir iç mekan tasarımları için Ersa ürünlerini tercih edebilir ve ekolojik dekorasyon stilleri ile sağlıklı yaşam alanları elde edebilirsiniz.

Sürdürülebilir İç ve Dış Mekan Tasarımı Nasıl Yapılır?

Sürdürülebilir iç mekan tasarımı duvarlardan odanın aydınlatmasına, zeminden kullanılan mobilyalara kadar tüm detaylara çevreci bir tutumla yaklaşılarak yapılır. Gelişen ve değişen dünyada sürdürülebilir ve ekolojik tasarımlar daha fazla önem kazanır. Çünkü bu tür tasarımlar yenilenebilir bir topluma geçişte önemli bir rol oynar. Bu yaklaşımla sürdürülebilir iç mekan tasarımı ilk olarak minimalizme odaklanır. Sade, işlevsel ve alan tasarrufu sağlayan mobilyalar ekolojik tasarımın temelidir. Çevre dostu malzemeler kullanıldığında ise hem sağlıklı yaşam alanları elde etmeniz hem de geri dönüşüme katkı sağlamanız mümkündür. Sürdürülebilir iç mekan tasarımı için şu ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

- Geri dönüştürülebilir mobilyalar kullanın: Mobilyalar genellikle ahşap, MDF, metal gibi geri dönüşüme uygun malzemelerden yapılır. Bu sayede bir ürün ömrünü tamamlasa da yeni ham madde kullanımını azaltarak emisyonları sınırlar ve gelecek odaklı stratejilerle mekanlarınızı tasarlamanıza yardımcı olur.

- Azaltılmış ham madde içerikli ürünlere yönelin: Ersa Mobilya'nın geri dönüştürülmüş pet şişelerden oluşturulan keçeler kullanılarak üretilen telefon kabinleri ya da sandalyeleri gibi ürünler ham madde kullanımını oldukça azaltır. Bu da enerji tasarrufu sağlar, yeni üretim süreçlerinde oluşan karbon salınımını düşürür ve aynı zamanda tasarımlarıyla mekanlarınızı modern şekilde dizayn etmenize olanak tanır. 

- Enerji tasarrufu için doğal aydınlatmadan yararlanın: Doğal aydınlatma ekolojik ve sürdürülebilir iç mekan tasarımının olmazsa olmazıdır. İç mekanın mimari yapısında, uygun şekilde pencereden gelen tüm ışığın içeri girmesine izin vermeniz gerekir. Bunun için pencere önlerini boş bırakabilir, iç mekana ayna gibi yansıtıcı öğeler yerleştirebilirsiniz. Fazla gelen ışığı içeriye doğal bir şekilde gelmesi ve rahatsız etmemesi için, pencere dışlarına ışık kırıcılar yerleştirerek kontrol edebilirsiniz.

- Yeşil duvarlar oluşturun: Dış mekanlarda tercih edilen yeşil duvarlar, karbon salınımını nötrlemeye yardımcı tasarımlardan biridir. Bunu minimal ölçüde balkon ve teraslarınızda uygulayabilir, iç mekanlarda bölücü paneller yerine kullanabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam Alanları için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sürdürülebilir iç mekan tasarımı söz konusu olduğunda göz ardı edilmemesi gereken diğer bir konu ise yaşam alanlarının işlevsel ve konforlu olmasıdır. Çünkü iç mekanlarda kullanılan ekolojik tasarımların yanı sıra ergonomi de oldukça önemlidir. Farklı ve inovatif tasarımlar ile hem ergonomik hem de ekolojik tasarımlar elde edebilirsiniz. Örneğin sürdürülebilir iç mekan tasarımı, ahşap yerine MDF kullanılarak üretilen masa, sehpa, kitaplık gibi mobilyalarla oluşturulabilir. Sağlıklı yaşam alanı elde etmek için bu tür mobilyaların etik kurallar çerçevesinde üretilmesi de önemli bir etkendir. Çünkü çevreye ve insana değer veren, saygılı üretim anlayışı sağlıklı yaşam alanı oluşturmanın temelini oluşturur. 

Sürdürülebilir iç mekan tasarımında dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise bitkilerdir. Bitkiler hem iş yerleri hem de konutlarda ortamın havasını tazeleyen en doğal dekorasyın öğeleridir. Minimum malzeme kullanımı ile öne çıkan bitki üniteleri sayesinde ofisinize ya da evinize tüm ambiyansı değiştirecek hoş bitkiler ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem hava kalitesi iyileşir hem de dekorasyona katkı sağlar.

Sıfır Atık Yönetimi ile Gelecek Odaklı Dekorasyon 

Sürdürülebilir iç mekan tasarımının en önemli konusu ise atık oluşmasını önlemektir. Bu nedenle ekolojik tasarıma sahip mobilyaların yanı sıra dayanıklılık da önemlidir. Sıfır atık yönetimi sayesinde doğada kaydolabilecek malzemelerin kullanımı sınırlanır, karbon emisyonları azalır ve daha yaşanabilir bir çevreye katkı sağlanır. Sürdürülebilir iç mekan tasarımında atılan her adım bir zincir oluşturur. Çünkü geri dönüştürülmüş malzeme kullanılarak üretilmiş bir mobilya ham madde kullanımını sınırlar, bunun sonucunda ekolojik çevre etkilenmemiş olur, karbon salınımı azalır ve biyoçeşitlilik korunur. 

Geri dönüştürülebilen malzemelere sahip mobilyalarla dekorasyon yaptığınızda ise ham madde kullanımını azaltmış olursunuz. Bu da yeni üretim süreçlerine göre daha az enerji tüketimi anlamına gelir ve karbon salınımı, ekolojik çevrenin korunması gibi pek çok fayda sağlar.