Tarayıcınız artık desteklenmiyor.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamanız için Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

İş Yerlerinde Kapsayıcı Çalışma Alanı Oluşturun: Evrensel Tasarımda Son Trendler, Ergonomik ve Antropometrik Tasarımın Önemi

Yayınlanan Kategori
Fikirler

Evrensel tasarım mantığına göre iş yerlerinde herhangi bir ayrım gözetmeksizin, herkesin ihtiyaçlarına uygun bir mekan tasarımı yapılması ve herkes tarafından erişilebilir ofis mobilyaları kullanılması gerekir. Kapsayıcı çalışma alanı tasarımlarında kullanımda esneklik, eşitlik, basitlik ve sezgisellik, hata toleransı, algılanabilir bilgi, kullanıma uygun boyut ve mekan, fiziksel anlamda düşük güç gereksinimi gibi evrensel tasarımın temel ilkeleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu doğrultuda hareket alanlarının tasarımını ve mobilya seçimlerini tüm çalışanların fiziksel gereksinimlerine uygun olarak yapmanız gerekir. Ergonomik ve antropometrik tasarım kavramlarının gündeme geldiği bu noktada bazı püf noktalara dikkat ederek iş yerlerinde erişilebilir ofis mobilyaları ile kapsayıcı çalışma alanları oluşturmanız mümkün.

Ergonomik Mobilyalar Kullanın 

Ergonomik ve erişilebilir ofis mobilyalarının tasarımında standart insan ölçüleri ve antropometrik veriler baz alınır. Antropometri, insanların vücut ölçüleri ve hareketleri ile oluşan sınırları ifade eder. Statik ve dinamik antropometri olmak üzere ikiye ayrılır. Statik antropometride durağan haldeki vücut ölçüleri göz önünde bulundurulur. Dinamik antropometride ise hareketlilik söz konusudur. İnsan vücudunun gerçekleştireceği hareketler için gerekli alanın belirlenmesinde dinamik antropometriden yararlanılır. İş yerinizde kullanacağınız erişilebilir ofis mobilyaları, bu ölçülere uygun olarak üretilmiş olmalıdır. Bu tarz ergonomik mobilyalarla çalışma esnasında ihtiyaç duyulan maksimum konfor ve rahatlık seviyesine ulaşılması mümkündür.

Çalışanlara Yönelik Hareket Etmeye Uygun Sosyal Ortamlar Yaratın

Çalışanların gün içinde sabit bir pozisyonda uzun saatler boyunca kalması, hem vücut sağlığı hem de insan psikolojisi açısından pek tercih edilmez. Bu nedenle ofis tasarımlarında çalışanların gün içinde hareket edebileceği sosyal alanlar oluşturulması gerekir. İş yerinde erişilebilir ofis mobilyaları ile kurgulayacağınız kişiselleştirilmiş alanlar, aynı zamanda çalışanların sosyalleşebileceği bir ortam oluşturmanıza yardımcı olur. Ofis tasarımlarında yer verebileceğiniz hareket etmeye uygun ortamlardan bazıları şunlardır:

- İçecek istasyonları

- Yemekhane

- Lobi

- Dış mekan / Bahçe

- Diğer çalışanların odaları

- Balkon

- Sessiz oda

Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların %92,7'si ofislerde bulunan ortak mekanların çalışanlar arası sosyal ilişkileri etkilediği kanaatindedir. Çalışanların bu tarz sosyal mekanlardaki beklentileri arasında ise güneş ışığı, canlı bitkiler öne çıkar. Sosyal ortamlarda en rahatsız edici unsurlar ise insan, iklimlendirme ve makine gürültüleri değerlendirilir. Erişilebilir ofis mobilyaları ve iç mekan tasarımlarında doygun renkler, doğal malzemeler, yumuşak dokular ve esnek donatılar çalışanların sosyal alanların tasarımlarına ilişkin tercihleri arasında yer alır. Ayrıca grup mahremiyetinin sağlanması da çalışanlar için önemli bir kriterdir.

Engelsiz Çalışma Alanı için Ayarlanabilir İş İstasyonları Tercih Edin

Evrensel tasarım kapsamında erişilebilir ofis mobilyaları ile düzenleyeceğiniz çalışma alanlarında engelleri ortadan kaldırabilirsiniz. Dünya Engelliler Vakfı tarafından kabul edilen, Engelsiz Tasarım Kılavuzu içinde yer alan ofis ve kamusal alan tasarımına ilişkin maddeleri baz alarak ofis tasarımını gerçekleştirebilirsiniz. Erişilebilir ofis mobilyaları ile desteklenmiş engelsiz çalışma alanları oluşturmak için izlemeniz gereken temel adımlar şu şekilde sıralanabilir:

- Tuvaletlerde engellilerin kullanımına uygun özel kabinler mutlaka oluşturulmalı

- Merdiven ve rampa kullanımı engelli çalışan ya da ziyaretçilerin en çok sorun yaşadığı konular arasında yer alır. Ofis içinde sağlanacak dikey sirkülasyon elemanları hem tekerlekli sandalye kullanan kişilerin hem de görme engelleri çalışanların kullanımına uygun hale getirilmelidir.

- Ayarlanabilir iş istasyonları ile engelli çalışanların çalışma verimliliğini artırmanız mümkündür. Engelli bireylerin hepsi aynı yüksekliğe erişmekte problem yaşayabilir. Bu noktada çeşitli niteliklere sahip erişilebilir ofis mobilyaları kurtarıcı olabilir. Çalışma alanlarında yer alan masa, sandalye gibi ünitelerin ayarlanabilir özelliklere sahip olması evrensel tasarım açısından daha uygun bir seçimdir. Ayrıca görme engelliler için sesli, duyma engelliler için ışıklı asistan destek noktaları oluşturabilirsiniz.

- Hareket alanlarında bulunan bölücüler de engellilerin kullanımına uygun olarak tasarlanmalıdır. Kapıların açılıp kapanma özelliği bu doğrultuda geliştirilmeli, engelli bireyler kapı koluna ulaşamasa dahi kapılardan geçiş yapabilmelidir.

- Kablo dağınıklıkları tekerlekli sandalye ve koltuk değneği kullanan kişiler için tehlike arz eder. Gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

- Ofis içinde bulunan mazgallar da koltuk değneği ve tekerleklerin takılabileceği yüzeyler oluşturabilir. Tüm bunlar engelli çalışanların çalışma konforunu ve memnuniyetini sağlayabilmek açısından bir bütün olarak düşünülmelidir.

- Erişilebilir ofis mobilyaları seçiminde de engellilerin kullanımına ve konforuna uygun ürünleri tercih edebilirsiniz.

İş yerinizde ergonomik ve antropometrik verilere dayaranak erişilebilir ofis mobilyaları ile evrensel niteliklere uyumlu, şık ve kullanışlı bir ofis tasarımına sahip olabilirsiniz. Siz de Ersa Mobilya'nın sunduğu fonksiyonel iç mekan çözümleri ve erişilebilir ofis mobilyaları sayesinde iş yerlerinizde kapsayıcı çalışma alanları oluşturabilirsiniz.