Tarayıcınız artık desteklenmiyor.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamanız için Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Memnuniyeti ve Verimliliği Artırmaya Yönelik Esnek Çalışma Alanları Oluşturun

Yayınlanan Kategori
Fikirler

Çalışanların verimliliğini ve memnuniyetini artırmak için monotonlaşmış ofis tasarımlarından uzaklaşıp, yenilikçi çözümlere odaklanılması gerekir. Bu ihtiyaç doğrultusunda popüler hale gelen açık ofisler, çalışanlar arasındaki gereksiz sınırları ortadan kaldırarak esnek çalışma alanları oluşturmanıza yardımcı olur. Açık ofislerin yanı sıra esnek çalışma alanlarına sahip olmak için üretebileceğiniz farklı çözümler de mevcuttur. Peki esnek çalışma alanları nasıl oluşturulabilir? Gelin, detayları birlikte inceleyelim.

Ofislerde Kişiselleştirilmiş Alanlar Yaratın

Sağlıklı çalışma alanları oluşturmak ofis içinde çalışma verimliliğini artıran en önemli adımlardan birisidir. Çalışma alanının 'sağlıklı' olarak nitelendirilmesinde ise hem fiziksel konfor koşullarının sağlanması hem de sürdürülebilir bir ofis ortamının oluşturulması önem taşır. Bunların yanında günümüzde sağlıklı bir çalışma ortamının en önemli gereksinimleri arasında sessiz ve kişiselleştirilmiş alanların varlığı öne çıkarılır. Odaklanmayı kolaylaştıran, sessiz ve kişiye özel esnek çalışma alanları elde etmek için yararlanabileceğiniz çeşitli mekansal çözümler bulunur.

Özel ofislerde kişiye özel bir mekan tasarımı yapmak mümkündür. Yönetici ofisleri bu şekilde kişiselleştirmeye müsaittir. Bunun yanında ofis bünyesinde bulunan bazı birimler, diğerlerinden ayrılarak birime özgü esnek çalışma alanları içinde faaliyet gösterebilir. Örneğin, kurumsal bir firmada tasarım ekibinin ofisi insan kaynaklarından ayrı bir alanda kurgulanabilir. Bu gibi durumlarda hem birime hem de kişiye özel çalışma alanları oluşturmak çalışma verimliliğini artırmanıza katkı sağlayabilir. Açık ofislerde ise separatörlerle birbirinden ayrılan çalışma alanları kişisel detaylarla zenginleştirilebilir. Herhangi bir ofis ortamında kişiselleştirilmiş alanlar yaratmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

- Kahve, çay, bitki çayı gibi çeşitli içeceklere ulaşabileceğiniz küçük bir içecek istasyonu oluşturabilirsiniz.

- Bitki ve çiçeklerle çalışma ortamına doğallık katabilir, esnek çalışma alanları içinde kişisel detaylara yer verebilirsiniz.

- Ofis mobilya ve aksesuarlarının seçiminde kişiselleştirilebilir ürünleri tercih edebilirsiniz. Fotoğraf çerçevesi, notluk, pano gibi aksesuarlar çalışma alanlarının kişiselleştirilmesine katkı sağlar. 

- Kişiye özel ergonomik ürünler sunabilir, ofis masalarında çalışanların kişiselleştirebileceği masa takvimlerine yer verebilirsiniz.

En Çarpıcı Home-Ofis Kombinasyonları için Öneriler

Hibrit çalışma düzeninin yaygın hale gelmesi ve birçok firmanın uzaktan çalışma sistemini benimsemesiyle birlikte home-ofis kombinasyonları popüler hale gelmiştir. Tıpkı toplu bir şekilde çalışılan ofis ortamlarında olduğu gibi home-ofis için ayrılan mekanların dekorasyonu da çalışan verimliliği açısından büyük bir önem taşır. Home-ofis kombinasyonlarında esnek çalışma alanları oluşturmak ve çalışan memnuniyetini artırmak için yararlanabileceğiniz bazı öneriler şunlardır;

- Açık ofisler ve diğer çalışma alanlarında olduğu gibi home-ofis dekorasyonlarında da maksimum verim sağlamak için en önemli gereksinimlerden birisi ergonomidir. Kullanıcı standartlarına uygun bir çalışma masası ve ayarlanabilir çalışma koltuğu, home-ofis kombinasyonlarının en temel gereksinimidir.

- Home-ofis kombinasyonlarında kişiselleştirilmiş alanlar yaratmak daha kolaydır. Ancak, kişisel detayların dikkat dağıtıcı niteliklere sahip olmamasına özen göstermeniz gerekir. Olabildiğince sade, size özgü ve canlı renk tonları ile dekore edilmiş bir home-ofis dekorasyonu yapabilirsiniz.

- Esnek çalışma alanları için ideal oda sıcaklığı 21-22 derece civarındadır. Home-ofis olarak kullanılacak mekanlarda da bu sıcaklık seviyesinin ayarlanması, ısıl konforun sağlanması açısından önem taşır.

- Sürdürülebilir malzemeler iş veriminin ve çalışanların motivasyonunun artmasına katkıda bulunurken aynı zamanda çevre dostu seçimler yapmanızı da sağlar. Bu nedenle doğal malzemelerden üretilmiş detaylar, ahşap mobilya ve aksesuarlara yer verebilirsiniz.

- Esnek çalışma alanları kendi içinde yeterli depolama alanı bulunacak şekilde tasarlanır. Home-ofis tasarımlarında depolama alanı ihtiyacınızı kendiniz analiz etmeniz gerekir. Çalışma alanında dağınıklık oluşmasını engellemek için kesonlardan ve çok amaçlı dolap tasarımlarından yararlanabilirsiniz.

- Minimalist tasarımlar, yenilikçi ve esnek çalışma alanları oluşturmanızı yardmcı olur. Home-ofis konseptinden de modern ve minimal tasarımlara yer verebilirsiniz.

Renkli Ofisler ile Yaratıcılığı Geliştirin

Ofis tasarımlarında kullanılan kromatik renklerin esnek çalışma alanları içinde çalışma verimliliğini artırdığına dair birçok deneysel çalışma bulunur. Bu renkler, doygunluğu yüksek, belli bir dalga boyunun baskın olduğu canlı tonlardan oluşur. Kırmızı, sarı, turuncu, yeşil, mavi gibi renklerin canlı ve parlak tonlarının kullanıldığı esnek çalışma alanlarında çalışanlar kendilerini daha dinamik ve motive olmuş hisseder. Ayrıca renk teorileri incelendiğinde bazı renk tonlarının yaratıcılık ve odaklanma konusunda diğerlerinden daha etkili olduğu görülür. Yaratıcılığı ve odaklanmayı destekleyen renkler arasında sarı, turuncu ve mor öne çıkar. Sarı ve turuncu tonları daha çok odaklanma konusunda etkilidir. Mor tonları ise iç mekan tasarımlarında hayal gücünü harekete geçiren etkisiyle tanınır. Çalışan memnuniyetini ve verimliliğini artırmak amacıyla tasarlayacağınız esnek çalışma alanları için, bu renklerin tatmin edici niteliklerinden yararlanabilirsiniz. Açık ofis alanlarında sarı ve turuncu tonlarında separatörlere, ofis koltuklarına, depolama ünitelerine yer verebilirsiniz. Tasarım birimlerine ait çalışma alanlarında mor ve sarı kontrastından yararlanarak dinamik ve yaratıcılığı destekleyen bir ofis düzeni oluşturabilirsiniz.