Tarayıcınız artık desteklenmiyor.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamanız için Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Mimari Yapının İç Mekana ve Mobilya Seçimine Yansıması

Yayınlanan Kategori
Fikirler

Mimari yapı, yüzyıllar içinde değişen moda akımlarından etkilendiği için dekorasyon stilleri de bir o kadar farklılık gösterir. Modernizme tepki olarak ortaya çıkan postmodernizm, göz alıcı öğelerin geride kaldığı minimalizm ve tüm bunların bir arada kullanıldığı eklektik stiller iç mekanlarınıza uygulayabileceğiniz stillerden yalnızca birkaçıdır. Çünkü ister müstakil bir ev ister apartman dairesinde kalıyor olun, iç mekanlarınızı istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz.

Modada düzenli olarak birkaç on yıl önceki stillerin geri döndüğünü görebilirsiniz ve bu etki kendini zaman zaman mimaride de gösterir. Örneğin, modernizmin karşısında olan postmodernizm ilk olarak 1960-1970'li yıllarda ortaya çıkan bir tarz olsa da bugün yeniden ortaya çıkabilir. En büyük özeliği ise bu tarz binaların çoğunun canlandırıcı bir etkiye sahip olmasıdır. Ancak stili ne olursa olsun ofis, ev, klinik, hastane, kütüphane...vb. tüm binalarda mimari yapının etkisi mobilya seçimine yansır. 

Ersa'nın, ister minimalizm, modernizm ya da tüm stilleri içinde barındıran eklektik bir tasarıma sahip olan dekorasyonlarla uyumlu ürünler, ile iç mekanlarınızı hem mimari yapıya hem de kişisel zevklerinize uygun dekore edebilirsiniz.

Estetik Çeşitlilik ile Benzersiz İç Mekan Tasarımı

Minimalizm, her dönem popülaritesini koruyan stillerden biri ve modern yaşam alanları oluştururken hemen her alanda uygulanabilir. Minimalizmle birlikte ön plana çıkan sade tasarımlar ise hem küçük iç mekan tasarımı hem de diğer stilleri birleştirebilmek için son derece uygundur. Eklektik 'en iyiyi seçmek' anlamına gelir. Önceki akımlardan stil öğelerini birleştirmek eklektik stille mümkündür. Aynı zamanda eklektiğin arkasındaki fikir, bazı şeylerin yıllar boyunca değerlerini koruyacak kadar iyi olmasıdır. Bu sayede minimalizmi de dahil ederek, Ersa Mobilya'nın ev ve ofislere yönelik çeşitli yemek masa, puf, koltuk, kanepe, sehpa...vb. modelleri ile eklektik stiller oluşturabilirsiniz.

Estetik çeşitlilik bir mekandan en iyi şekilde yararlanmanıza da olanak tanır. Çünkü mimari yapının etkisi sadece stil açısından değil, iç mekanın kullanımı ile de ilgilidir. Örneğin postmodernizm estetik kaygısı yüksek bir stil olduğundan konforun arka planda kaldığı söylenir. Ancak her yapı aynı şekilde olmasa da günümüz modern mobilyaları ile her mekanda konfor sağlamanız mümkündür. Örneğin Ersa Mobilya'nın geniş ürün yelpazesinde yer alan farklı ölçülere sahip kitaplıklarla iç mekanlarnızda mükemmel bir kütüphane oluşturabilirsiniz. Çünkü kısa, uzun, geniş ya da dar olarak tasarlanan kitaplıkları dilediğiniz gibi eşleştirebilirsiniz. Ölçüleri ve tasarımları sayesinde farklı mimari stillere, modernizme ya da postmodernizme de uyum sağlar.

Minimalist Mekanlara Modern Dekorasyon Fikirleri

Modern yaşam alanları, sade tasarımlarla birlikte fonksiyonel mobilyaların birleşiminden oluşur. Çünkü özellikle küçük alanlarda işlevsellik ve minimalizm öne çıkar. Farklı akımlardan da yardım alarak iç mekanlarınızı ergonomik mobilyalarla dekore edebilirsiniz. Örneğin, çalışma alanlarınızda konfor ön planda olması gerektiği için ayarlanabilir koltuklar kullanabilir, tasarımında modern unsurları birleştiren Ersa Mobilya ürünlerini tercih edebilirsiniz. Fonksiyonel mekanlar oluşturmanın altın kuralları ise her alanın en iyi şekilde değerlendirilmesi, işlevsel olması ve stili ile ferah bir ambiyansa sahip olmasıdır. Bu nedenle minimalizm, estetik çeşitlilik söz konusu olduğunda göz ardı edilmemesi gereken bir akımdır. Küçük alanları minimalist mobilyalarla değerlendirirken iç mekanın diğer kısımlarını kullanım alışkanlıklarınıza göre yeniden şekillendirebilirsiniz. Örneğin salonunuzu bölerek bir kısmını yemek odasına çevirebilir, aileniz ve sevdiklerinizle keyifli anlar paylaşmak için büyük bir yemek masası tercih edebilirsiniz. Geri kalan kısımda ise minimal bir TV ünitesi, uzun dar bir kitaplık, kanepe ve puflarla sade bir oturma odası elde edebilirsiniz. Bu nedenle minimalizm eklektik stilin olmazsa olmazı ve mükemmel bir tamamlayıcısıdır.

Mimari Yapıya Bağlı Kalarak Modern Yaşam Alanları Oluşturma

Modern, postmodern, minimal, endüstriyel ya da rustik gibi stiller çerçevesinde tasarlanan mimari yapılar, yaşam alanlarınızı düzenlerken bağlı kalmanız gereken özelliklere sahip olabilir. Örneğin rustik tasarımlarda ahşap öğeler ön planda olduğu için ahşap ya da uyumlu mobilyalar seçmeniz gerekir. Ancak günümüzde ahşap mobilyalarla son derece uyumlu modern tasarımlar bulunur. Bu sayede ister ahşap ister MDF ya da metal parçalardan oluşan mobilyaları kullanabilirsiniz. Böylece hem mimari yapıya bağlı kalmış hem de birbiri ile uyumlu stilleri bir araya getirmiş olursunuz. 

Minimalizm de dahil olmak üzere estetik çeşitlilik bu nedenle yaşam alanı oluştururken oldukça avantajlıdır. Örneğin postmodern ve minimalizmin bir arada kullanıldğı eklektik bir iç mekan geleneklerden ve geçerli kurallardan bağımsızdır. Malzemeler, renkler ve farklı yapılar birleştirilir. Her tarzdan eklektik bir tarz yaratabilirsiniz ve bir diğer önemli özellik ise eklektik tarzın trendlerle ilgisiz olmasıdır. Zamansız iç mekan elde etmek için mimari yapıya bağlı kalmanın en iyi yolu ise stilleri karıştırarak eklektik bir tarz oluşturmanızdır.