Tarayıcınız artık desteklenmiyor.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamanız için Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Minimalist Ofis Dekoru ile Estetik İş Ortamında Sanat Esintileri Yaratın!

Yayınlanan Kategori
Fikirler

Minimalizm, sadeliği ve nesnelliği öne çıkaran bir sanat akımı olarak doğsa da bugün dekorasyon dahil birçok alanda benimsenen bir anlayıştır. Nesnenin sadece bir nesne olduğuna dikkat çeken, kalabalıkları ve fazlalıkları reddeden minimalizm ofis dekorasyon stilleri arasında popülerdir. Çalışan verimliliğine olumlu yansıması olduğu bilinen minimalist ofis tasarımı hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Yükselen Trend Minimalist Ofis Tasarımları

Hayatın karmaşası ve teknolojiyle birlikte artan hızlı yaşam anlayışının dikkat dağıtıcı olduğu bilinen bir gerçektir. Kargaşadan kaçmak, sadeleşerek sakinleşmek isteyenlerin çoğu son yıllarda minimalizme doğru yönelir. Fazla eşya, renk ve desen dikkat dağıtan nesne sayısının artması anlamına gelir. Bu nedenle dikkat dağıtıcı 'çokluk' yerine sadelik ve işlevselliği ön planda tutan minimalist estetik iş ortamı verimliliği olumlu etkiler. Ev dekorasyonlarından sonra home ofis ve ofislerin bu anlayışla düzenlenmeye başlamasının temel nedeni yüksek dikkat, konfor ve performansın hedeflenmesidir. 

Denge, sadelik, düzen içerisinde kullanılan estetik dokunuşlar ofis içinde karmaşadan uzak mini yaşam alanları yaratmanın en kolay yoludur. Sosyal medyada takipçi kazanmak ve etkileşim almak bugün artık şirketlerin de odak noktalarından biridir. Ofis içi yaşantıyı sosyal medyada paylaşarak sadece ziyaretçilerine değil, takipçilerine de marka imajı oluşturmak isteyen kurumlar dekorasyona daha fazla önem verir. Siz de çalışanlarınıza konforlu ve odaklanma gücü sağlayan bir alan yaratırken marka imajı oluşturmak istiyorsanız minimalizm ve sanatı bir araya getirebilirsiniz.

Ofisinizi Minimaist ve Estetik Anlayışla Düzenleyin

Minimalist çalışma alanı da fazla konsantrasyon, yüksek odaklanma ve başarılı iş performansının yanında huzur ve konfor sunar. Ofislerin çalışan verimliliğini artırmak üzerine kurgulanması gerekliliği şirketler tarafından değeri anlaşılmış bir konudur. Bu sayede çalışanlar yaratıcılığını destekleyen, kendini evinde gibi rahat hissettiği, boş anlarını değerlendirebileceği bir çalışma alanına kavuşur ve ofis içi enerji yükselir. Siz de bunu hedefliyorsanız minimalizm yolundan gidebilirsiniz.

Minimalist ofis tasarımı için başlangıç noktası hayal etme ve planlama olmalıdır. Mekana uygun olarak seçebileceğiniz mobilyalar, ölçüleri, doğal ışık miktarı ve yapay ışıklandırma gerekliliği gibi birçok konuyu öncesinde planlamanız gerekir. Mekana uygun mobilya seçerken özel ölçülerde yeniden yaptırmak isteyebilirsiniz.

Minimalist dekorasyon için mobilya ve renk seçimlerinde karmaşadan uzak durmalısınız. Kaliteli ve lüks görünen işlevsel, konforlu ve zamansız mobilyalara yönelmek gerekir. Renklerde beyaz, bej, kum rengi, açık mavi, doğal yeşiller özellikle geniş alanlar için tercih edilebilir. Doğal dokular ve renkler bu stilin vazgeçilmezidir. Canlı renk ve hareketli seçimler küçük alanlarda heyecan katmak için uygulanabilir.

Doğal ışık her zaman en iyisidir ama yetersiz kaldığı noktada aydınlatmadan yardım almalısınız. Ofisiniz ne kadar aydınlıksa dekorasyon da o kadar kendini gösterir. Aydınlatma seçimi sırasında mobilya, renk ve dekorları geride bırakmayacak sade tasarımlara yönelebilirsiniz. Asma lamba, gizli led ışıklar, spot lambalar ve gömülü aydınlatmalar ideal olur.

Minimalizmin tekdüze olabilen etkisini hareketlendirmek için sanatın yanı sıra bitkiler, dokulu ve renkli mobilyalar ve özel tasarım parçalar kullanabilirsiniz. Örneğin beyaz boş duvarın önünde aynı renkte bar masası kullanarak masayı görünmez kılabilirsiniz. Hemen önünde Dias bar sandalyesi ile çarpıcı bir renk ve tasarım ekleyerek hareket duygusu yaratabilirsiniz.

Minimalist Ofislerde Sanatsal Dokunuşlar

Son yılların yükselen trendi ofislerde sanat eserlerinin dekorasyonda kullanılması ve sergilenmesidir. Ofis sanatı kullanımı minimalist dekorasyonun vurucu noktası olması nedeniyle de sıklıkla tercih edilir. Çalışanların yaratıcılığını etkileyen sanatsal parçalar ofisi ziyaret eden kişilerin gözünde de marka imajını daha iyi bir noktaya taşır.

Etnik, kültürel, sanatsal birçok farklı ve özel parçayı minimalist tasarıma hareket kazandırmak için seçebilirsiniz. Renklere ve uyandırmak istediğiniz duyguya göre bir ofis sanat koleksiyonu oluşturabilirsiniz. Sanat eserleri ofisi şık, etkileyici ve estetik göstermenin başarılı bir yoludur. Tablolar, dijital sanat eserleri, farklı koleksiyonlar gibi birçok parça uygun olur. Zaman içinde mekanı bir müze-ofise çevirebilirsiniz. 

Minimalist ofis dekoru için sanatsal dokunuşların yeri özel olsa da çalışan verimliliğini korumak için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Ofiste tablolar genellikle çalışma masasının karşısına, personelin direkt olarak odaklandığı alanlara asılır. Yaratıcılık gerektiren işlerde personeli hayale ve özgünlüğe yönlendirmek için bu teknik başarılıdır. Dikkatin iş üzerinde yoğun bir şekilde tutulması gerekiyorsa çalışanın karşısındaki duvarın boş bırakılması, farklı alanlarda tablo ve renklerin kullanımı tavsiye edilir.