Tarayıcınız artık desteklenmiyor.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamanız için Chrome, Firefox veya Microsoft Edge gibi tarayıcıların güncel versiyonlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

  • Fuji
    by Ersa Studio
  • Nanda
    by Ersa Studio

Yükseklik Ayarlı Masalar

Yüksekliği Ayarlanabilir Ergonomik Masalar

Çalışma ortamlarında uygun tasarımlar ve doğru mobilya seçimleri yapıldığında, çalışma hayatının daha konforlu ve kaliteli hale gelmesi sağlanabilir. Günlük rutin işlerde en sık kullanılan mobilyalar kullanıcının antropometrik ölçüleri ve kullanım amaçları düşünülerek seçildiğinde verimi arttırarak, daha rahat ve mutlu çalışma anları yaratabilir. Uzun süre masa başında oturarak çalışan kullanıcılar için yüksekliği ayarlanabilir masa ve sandalyeler çok önemli bir yer tutuyor. Ersa Mobilya, yükseklik ayarlı masa modelleri ile ofis ergonomisini insan sağlığı ile bütünleştiriyor.

Ofis Ergonomisi ve Yüksekliği Ayarlanabilir Masalar

Ofis ergonomisi, ofis donanımlarının kullanıcıların fiziğiyle uyumlu tasarımını, ofis yerleşimini, ofisin fiziksel ve sıcaklık koşullarını, ısı ve ses yalıtımını, aydınlatma miktarını, ışık açılarını ve bunlara benzer bileşenleri barındıran oldukça geniş bir kavramdır. Ofis ergonomisi kapsamında ele alınması gereken en önemli donanımlardan birisi yüksekliği ayarlanabilir çalışma masalarıdır.

Günlük hayatımızda çalıştığımız masa ve sandalyeler, uzun kullanım sürelerinden dolayı yaşam kalitemizi en çok etkileyen mobilyalar arasında sayılabilir. Uzun süre kullanılan çalışma donanımlarının insan sağlığı üzerinde etkileri düşünüldüğünde bu mobilyaların önemi daha iyi görülebilir. Bu sebeple çalışma masalarının seçimi kullanıcıya özel olmalıdır. Ersa Mobilya çalışma masası tasarımlarında modüler masa modellerinin yanı sıra yüksekliği ayarlanabilir masa modelleri ile de vücut ölçülerinize uygun hale getirebileceğiniz seçenekler sunar.

Yüksekliği Ayarlanabilir Masa Tercih Etmek Neden Önemlidir?

Ergonomik ofis mobilyalarının tasarımında insan vücudunun ölçüleri ile ilgili teknikler kullanılsa bile tüm kullanıcıların vücut ölçülerine tam uyum sağlaması mümkün değildir. Bu sebeple masalarda derinlik ve yüksekliklerin ayarlanmasına olanak veren yükselir-alçalır masa üretimi büyük önem taşıyor. Ersa, Fuji, Nanda ve Roy modelleri başta olmak üzere tüm yükseklik ayarlı masa ürünlerinde şıklık, kalite, konfor ve insan sağlığını birlikte ele alıyor.

Son zamanlarda yüksekliği ayarlanabilir masa sadece ofis ortamlarında değil evlerde de tercih ediliyor. Evden çalışmanın yaygınlaşması, öğrencilerin evde bilgisayar başında geçirdikleri sürenin artması, kullanıcıları ergonomik ve yüksekliği ayarlanabilir masa kullanmaya yönlendiriyor.

Neden Yüksekliği Ayarlanabilir Masa Seçeneklerini Tercih Etmelisiniz?

Çalışma konforunun sağlanması ve çalışanların verimliliklerinin artması açısından kullanılan masaların ergonomik olarak tasarlanmış olması çok önemlidir. Özellikle uzun çalışma saatleri boyunca zaman geçirilen masalarda tekrarlanan hatalı hareketler ve yanlış duruşlar kas ve iskelet sisteminde geçici ya da kalıcı sorunlara yol açabilir. Bunlar göz önüne alınarak yüksekliği ayarlanabilir masa doğru kullanıldığında, çalışırken yapılabilecek hatalı hareketlerin, yanlış pozisyonların önlenmesinde önemli rol oynayabilir. 

Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları uzanma, tutma, eğilme, doğrulma, bükme gibi basit hareketler sebebiyle başlayabilir. Bu hareketler günlük hayatta insan sağlığına olumsuz etki etmez ancak gün içerisinde aşırı sayıda tekrar etmeleri vücut için zararlı hale gelebilir. Ayrıca bu hareketlerin hızlı ve kuvvet uygulanarak yapılmasının da vücuda zararı olabilir. 

Yüksekliği ayarlanabilir masa kullanımı, bu hareketleri yaparken fazla baskı ve hız uygulanmasının önüne geçebiliyor. Artan derecede yavaş gelişen bu travmaların baştan fark edilmesi zaman alabiliyor ancak bir süre sonra kalıcı rahatsızlıklara dönüşebiliyor. 

Yüksekliği ayarlanabilir masa kullanmamak ve masa başında çalışırken sergilenen yanlış duruşlar başlarda hafif ağrılarla belirti verebilir. Zaman ilerledikçe artan ağrılar iş verimliliğini ve çalışan psikolojisini olumsuz etkilemeye başlayabilir. Çalışan kişilerin kullandıkları masa özelliklerinin farkında olması ve kendine uygun ayar yapabilmesi önemlidir. Ofisler tasarlanırken yükselir alçalır masa tercih etmek, çalışanların kendi konfor alanlarını yaratabilmelerine olanak tanır.

Ersa Mobilyanın yüksek mühendis yaklaşımıyla ürettiği yüksekliği ayarlanabilir masalar kullanıcıya özel tasarım imkanı sağlar. Yüksekliği ayarlanabilir masa seçimleri ile kas ve iskelet rahatsızlıkları baştan önlenebilir. Ancak çalışma masaları ne kadar ergonomik olursa olsun, bir saati geçmeyecek şekilde belli periyotlarda masadan kalkarak yürümek ve uzman tavsiyesine göre belirlenen egzersizleri yapmak son derece önemlidir. Bu uygulamalar, sadece kas ve iskelet rahatsızlıkları için değil kan dolaşımı ve sindirim sistemi için de önem taşır.

İdeal Çalışma Masası Yüksekliği Ne Olmalı?

Evde ya da ofiste çalışırken en çok kullanılan mobilyaların başında masalar geliyor. Peki insan sağlığı üzerinde bu denli etkili olan çalışma masalarını seçerken ve kullanırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Yüksekliği ayarlanabilir masa seçilerek kullanıcılar için ideal duruşlar yaratılabilir mi?

- Çalışma masasına oturulduğunda, masa üzerinde kullanılacak donanımlara vücudun ideal duruşunu bozmadan ulaşabilmek önemlidir.

- Bilgisayar klavyesi, telefon, mouse gibi donanımları kullanırken kol ve bilekler bükülmeden, zorlanmadan masaya uygun açılarda temas etmelidir.

- Bel ve boynun bilgisayar ekranına bakarken dik oturuş pozisyonunda olması önemlidir.

- Masa ile bacak üst kısmı arasında yeterli boşluk olması önemlidir.

- Klavyeyi ya da masadaki diğer gereçleri kullanırken omuzlar rahat duruşta olmalıdır.

- Ayaklar yere tam basacak şekilde oturma yüksekliği ayarlanmalıdır. 

- Dizlerin kalça ile aynı hizada (ya da çok az aşağıda) olmasına özen gösterilmelidir.

- Çalışma masasına oturan kullanıcı kendini rahat hissetmeli, çalışırken kaslarını zorlayan, gerginleştiren duruşlarda bulunmamalıdır.

Kullanıcıya özel olan bu ihtiyaçlarının giderilebilmesi ancak yüksekliği ayarlanabilir masa kullanımı ile mümkün olabiliyor. Ersa Mobilya, yüksekliği ayarlanabilir masa kullanımı ile mümkün olabiliyor. Ersa Mobilya, yüksekliği ayarlanabilir masa serileri kaliteli, şık tasarımları ile ergonomi ve insan sağlığını buluşturuyor. 

Devamını gör