Ersa Mobilya | Açık Ofis Tasarımlarında Yenilik: Ofis Mobilyalarıyla Odaklanma ve Üretkenliği Artırma Stratejileri Ersa Mobilya | Açık Ofis Tasarımlarında Yenilik: Ofis Mobilyalarıyla Odaklanma ve Üretkenliği Artırma Stratejileri
Ersa Mobilya | Açık Ofis Tasarımlarında Yenilik: Ofis Mobilyalarıyla Odaklanma ve Üretkenliği Artırma Stratejileri
Fikirler
Mart 22, 2024

Açık Ofis Tasarımlarında Yenilik: Ofis Mobilyalarıyla Odaklanma ve Üretkenliği Artırma Stratejileri

Üretkenlik ve odaklanma şirketlerin en çok önemsediği konular arasında yer alır. İşletmelerin yükseliş performansını doğrudan etkileyen üretkenlik ve odaklanma stratejileri ise ofis tipine göre çeşitlilik gösterir. Açık ofis tasarımlarında üretkenlik ve odaklanma üzerine çok sayıda dokunuş gerçekleştirilmiştir. En çok dikkat edilen adımlar ise aşağıda sizler için sıralanmıştır. Siz de ofis tasarımında aşağıdaki stratejileri değerlendirebilir, işletmenizin verimliliğini en üst düzeye taşıyabilirsiniz.

Üretkenliği Artıran Çalışma Alanları: Daha Fazla İstek, Daha İyi Performans

Çalışanlarınızın performansını ve iş enerjisini yükseltecek ipuçlarıyla işletmenizi bir adım öne çıkarabilirsiniz. Üretkenliği artıracak stratejilerle ofislerin daha kullanışlı olmasını sağlayabilirsiniz. Öncelikle ofisinizde misafirlerinizin kullanabileceği bekleme alanları oluşturarak markanızın kimliğine değer katmanız önerilir. Bu alanları sade, ancak verimi yükseltecek şekilde düzenleyebilirsiniz. Bekleme alanları, müşterilerinizin markanızla tanışmadan önceki ilk adımıdır. İlk izlenim bu bekleme alanlarında oluşur. Markanızın değer algısını yükseltmek için bu alanların gösterişten uzak, saygın, yenilikçi, dinamik olduğunu anlatacak mobilya ve dekor seçimleri yapmanız tavsiye edilir.

İlk izlenim sonucunda markanız hakkında fikir sahibi olan müşteri ya da çalışan adayınız, ikinci adımda işletmenizin kalbiyle, yani ana mekanla karşılaşacaktır. Ana mekanın mevcut kimliğinizi en iyi şekilde yansıtmasına özen gösterebilir, estetik dokunuşlar katabilirsiniz. Ana mekan, açık ofislerde en çok kullanılan ve en fazla özen gösterilen alanlardandır. Ancak bu alanlara sanatsal dokunuşlar katıldığında daha değerli hâle gelecektir. Mekanların tasarımında kullanılan renkler, mekanla karşılaşan personel ya da müşterilerin dikkatini ve algısını en çok etkileyen unsurlardır. Bu nedenle ana mekan renklerinizde beyazın yanı sıra marka renklerinizi kullanabilir, markanıza bütünlük sergileyen bir yaklaşım kazandırabilirsiniz.

Grup Çalışmalarıyla Üretkenliği Artırın

Üretkenliği basit, sade ve kolay dokunuşlarla artırabilirsiniz. Örneğin; bir grubun yer alabileceği büyük bir ofis masası ve etrafına çok sayıda sandalye ekleyerek grup çalışmalarında herkesin konuya dahil olmasına yardımcı olabilirsiniz. Dairesel biçimde tasarlanan modelleme yöntemiyle grubun birbirine bakar pozisyonda olmasını sağlayarak iletişim seviyesinin yükselmesini de sağlayabilirsiniz. Ofisinizde ayrı bir bölümde çalışanlarınızın nefes almasını sağlayacak rahatlama alanları oluşturabilirsiniz. Günün stresini ve yorgunluğunu atarak dinlenen çalışanlarınızın üretkenliği ve odaklanma seviyesi de yükselecektir. Projenize motivasyonu ve dengeyi artıracak olan kütüphane ve okuma alanları eklemeniz de çalışanlarınızın psikolojisini olumlu yönde etkileyebilir. Bu küçük dinlenme ve kahve içme alanlarıyla gün içerisinde yaşanan ofis stresini ortadan kaldırabilir, günün en yüksek performanslarını bu dinlenme alanları sayesinde elde edebilirsiniz.

İşletmenizle Çalışanların Bağını Güçlendirerek Daha Fazla Odaklanma Sağlayın

Çalışanlarınızın açık ofisinize severek ve keyifle gelmesini sağlamak için hobi alanları oluşturabilirsiniz. Bu alanlarda kutu oyunları, oyun konsolu, puzzle ya da hobi malzemeleri bulundurmanız önerilir. Ofiste keyifli vakit geçiren çalışanlarınızın odaklanmada sorun yaşamaları ihtimali oldukça düşüktür. Siz de projenize hobi alanları ekleyebilir, işletme kimliğinizi çalışanlarına değer veren işletmeler arasına taşıyabilirsiniz.

Hobi alanları çalışanlarınıza kendilerini değerli hissettirmenizi de sağlar. Bu sayede işletmenizle bağı güçlenen çalışanlarınız her zaman yüksek performans göstererek işletmenize bağlı kalabilir. Bu alanlarda sosyalleşme de olacağından çalışanlarınızın birbiri arasındaki bağı da güçlenecektir. Güçlü bağlara sahip olan çalışan grupları arasında da verimliliğin yüksek olması kaçınılmazdır.

Aydınlıkla Gelen Saygınlık: Ofisinizde Gün Işığını Misafir Edin

Çalışanların verimliliği açısından ofis ortamının her köşesinin aydınlık olması oldukça önemlidir. Ofisinizin gün ışığı almayan alanlarını iyi bir aydınlatma projesiyle güçlendirebilirsiniz. Karanlık ve basık alanlarda üretkenlik azalabilir ve bunun sonucunda odaklanma sorunları da yaşanabilir. Çalışanlarınızın bu duruma maruz kalmaması için projenize aydınlık katabilirsiniz. Ofisinizin enerjisini değiştirecek adımlardan biri de bitkilerden faydalanmaktır. Ofisinize pozitif enerji kazandıracak bitki ve fidan çeşitlerini değerlendirebilir, ofisinizi güzelleştirerek bitkilerin enerjisinden faydalanabilirsiniz.

Kaba ofis tasarımlarından kaçınarak çalışanlarınızın verimliliğini artırabilirsiniz. Kaba ofisler; tavana kadar uzanan büyük dolaplar barındıran, hantal masa ve sandalyelere sahip olan ofislerdir. Ofisinizi bu şekilde dizayn ettiyseniz yeni bir açık ofis projesine ihtiyacınız olabilir. Ofisinizi sadeleştirerek ve hafifleterek işletme kimliğinizi koruyabilir, çalışanlarınızın yüksek performans göstermesini sağlayabilirsiniz. Siz de açık ofis projeniz için en özel fikirleri alarak global bir işletme kimliği kazanmak istiyorsanız, Ersa Mobilya’nın size özel açık ofis projeleri tasarlamasını sağlamak için hemen temasa geçebilirsiniz.

 

Diğer Haberleri Gör