Ersa Mobilya | Hikayemiz Ersa Mobilya | Hikayemiz
Ersa Mobilya | Hikayemiz

Hikayemiz

Hakkımızda
Vizyon Misyon
Zanaatkârlık
Sürdürülebilirlik
Üretim
Tasarımcılar
Ödüller
1958 yılında Metin Atabey Ata tarafından Sivas’ta bir metal atölyesinde temelleri atılan Ersa, kurulduğu günden bu yana inovasyon ve tasarıma verdiği önemle Türkiye’de mobilya sektörünün öncülerinden biri konumuna yükseldi. Bugün Ankara’da 60 bin metrekare alan üzerinde üretim yapan firma, senede 4,5 milyon metrekare panel işleme, 530 bin parça mobilya üretim kapasitesiyle sektörün en büyük üreticileri arasında yer alıyor.

Türkiye ve dünyada turizm, sağlık, finans, eğitim gibi çok sayıda sektörden kullanıcısının mobilya, tasarım, üretim, mimari ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi ve yüksek kalitede çözümler sunan Ersa, Türkiye sektör ortalamasının üç kat üzerinde ihracat ortalamasıyla uluslararası alanda da kayda değer bir başarının sahibi.

Ersa, günümüzde teknoloji sayesinde yeni ve birbirleriyle daha da ilişkili tanımlar kazanan yaşam ve çalışma kavramlarından hareketle kullanıcı ve mekanların ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz ediyor; geliştirdiği fikir ve tasarımlarla sürekli değişim içinde olan yaşam ve çalışma mekanlarının geleceğini şekillendirecek yaklaşımlar sunuyor. Kurumsal sürdürülebilirlik politikaları dahilinde çevreci üretim ve tasarım anlayışını destekliyor; Ar-Ge ve inovasyon odaklı yatırımlarıyla daima küresel standartlarda yenilikçi tasarımlar sunmayı amaçlıyor.

Ersa Mobilya | Hikayemiz

Türkiye ve dünyadan önemli tasarımcılarla iş birliği yapan Ersa; Red Dot, Good Design, Design Turkey gibi ulusal ve uluslararası alanda 50’nin üzerinde prestijli ödüle sahip, aynı zamanda Haworth, Cappelini ve Quadrifoglio gibi dünyaca ünlü mobilya markalarının da Türkiye temsilciliğini yürütüyor. Ersa 2017, Mart ayında yaklaşık 3 milyon TL’lik yatırımla ofis mobilyaları kategorisindeki ilk Ar-Ge merkezini Ankara’da üretim tesisi bünyesinde faaliyete geçirirken, İstanbul Altunizade binasında oluşturduğu Tasarım Merkezini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescil ettirerek bir ilke imza attı. Ersa 2017 yılında TURQUALITY® Destek Programı kapsamına alınarak yurt içindeki büyümesini küresel ölçekte genişletmeyi hedefliyor.

Her geçen yıl tasarım ve inovasyon odaklı büyümesini sürdüren Ersa, bu yıl kuruluşunun 60. yılını çalışma mekanlarının yanı sıra yaşam alanları için geliştirdiği ürünlerle karşıladı ve yaşam alanları için çok sayıda değerli tasarımcı iş birliğiyle geliştirdiği yeni yaşam serisini 14. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı’nda ilk kez tanıttı. Kuruluşunun 60. yılında çalışma mekanlarının yanı sıra yaşam alanlarında kullanıcısıyla buluşan Ersa, yeni serisini “Evinize hoşgeldiniz” konseptiyle kullanıcılarıyla ilk olarak İstanbul HOM Design Center’da sundu, 2019 itibariyle Ankara Officium Beytepe’de çalışma mekanlarının yanı sıra yaşam alanlarını da sunduğu mağazasıyla buluşturacak. Ersa var olan İstanbul, Ankara, İzmir, İzmit, mağazalarının yanı sıra Bursa ve Adana’da açtığı yeni mağazalar ile daha hızlı ve doğru hizmet vermeyi amaçlıyor.

Hikayemiz

50'ler & 60'lar
70'ler & 80'ler
90'lar & 00'ler
10'lar & 15'ler
16 & 17
18 & 20
21 & 23

Vizyon Misyon

65 Yıldır Mobilyada Katma Değeri Yüksek Yeniliklerle Öncü 

Çalışma mekanlarından yaşam alanlarına geniş bir ürün yelpazesinde geliştirdiği yüksek kalitede ürün ilkesine dayalı tasarım mobilyalar sunarak;  katma değeri yüksek yeniliklere öncülük etmek ve Ersa markasını dünya markalarıyla rekabet edebilir konuma yükseltmeyi vizyon edinir.

Yüksek kalitede uzun süre kullanımlara dayanıklı, ergonomik, işlevsel ve estetik kaygılar dahilinde, sürdürülebilirlik ilkelerine dayalı tasarım ve üretim anlayışı çerçevesinde geliştirdiği üretim teknikleri ve tasarım ürünleriyle kullanıcılarının ve mekanların ihtiyaçlarına en doğru mobilya çözümünü sunma misyonuyla çalışmalarını sürdürür.

Ersa’nın İş Etiği 

•Taahhütlerine bağlı kalarak çalışmayı prensip edinmiştir.

•Yükümlülüklerini zamanında yerine getirmeye, adalet ve saygı kavramları çerçevesinde hareket etmeye önem verir.

•Takım ruhu ve ekip çalışmasının önemine inanır, faaliyetlerini bu doğrultuda sürdürmeye özen gösterir.

•Kurum içi ve dışı paydaşlarıyla etkili iletişim kurmaya önem verir.

•Müşterilerini ve tedarikçilerini dinler, ihtiyaçlarını en kısa zamanda karşılamak için çaba gösterir.

•Yeni fikir, tasarım, ürün ve hizmet geliştirmeyi, rekabetin temel dayanağı olarak görür.

•Sürdürülebilirlik felsefesiyle, çevreye ve insana saygılı üretim anlayışına sahiptir.

 

Değer Mühendisliği

Müşterilerimize fiyat/ kalite dengesi en yüksek ürünleri sunabilmek için, tüm süreçlerimizde değer mühendisliğini benimsemektedir.

Ürünlerin kalite ve dayanıklılığını geliştirirken, maliyetlerini azaltmayı hedefler.

Geçmişin etkilerini yok etmeden, geleceğin ihtiyaçlarını tanımlayarak bu doğrultuda hareket eder.

Müşterilerimize projeleri için, geniş kapsamlı teknik destek sunar.

Türkiye’den ve dünyadan tasarımcı ve üreticilerle çalışarak, uzmanlığını zenginleştirir ve deneyimlerini artırır. Kuruluşundan bu yana, mobilya sektörünün değişen ihtiyaçlarını yakından takip eder, geniş bir hizmet ağıyla, müşterilerinin değişen taleplerine en doğru çözümü sunar.

Müşterilerine sunduğu tüm ürün ve hizmetleri, kurum kültürünün temelini oluşturan kalite ve güven unsurları doğrultusunda sürekli öz denetimden geçirir.

Kurumsal yapılanmasına yaptığı yatırımlarla günümüz teknolojisine uyumlu, modern ve örnek bir çalışma prensibini benimser ve daima son teknolojiyi yapılanmasına dahil eder.

alt=

Zanaatkârlık

Fabrikanın çevreyle uyumlu sade mimari tasarımı, Ersa’nın benimsediği sürdürülebilir üretim anlayışının bir yansımasıdır. Yaklaşık 60.000 metrekareye yayılan ve en son üretim teknolojileriyle donatılan fabrika, tek vardiyada 4,5 milyon metrekare panel levha, 500.000 metre lamine panel ve 530.000 adet mobilya işleme kapasitesine sahiptir.

Ersa tarafından geliştirilen çevre dostu bir altyapıya sahip olan fabrika, üretim sırasında ortaya çıkan ve geri dönüştürülemeyen talaşı ısıtmada kullanıyor. Çatıdaki şeffaf paneller gün boyunca doğal ışığın içeri girmesini sağlayarak elektrik tüketimini azaltırken, fabrika bacalarına kurulan filtreleme sistemi havanın kirlenmemesini sağlıyor.

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik

Ersa’nın Sürdürülebilirlik Anlayışı Dünyadaki farklı çalışma kültürlerinin ve çağdaş iş ortamlarının ihtiyacına cevap veren tasarımlarla; fonksiyonel, esnek, konforlu ofis mobilya ve sistemleri üreten Ersa, bütün fiziki ve sosyal çevresine karşı daima duyarlılık ve özveriyle yaklaşma zihniyetindedir. Bu sorumlulukla kendi sürdürülebilirlik anlayışını yaratmış ve bunu üretim felsefesinin merkezine koymuştur. Gerek tesislerindeki çevre dostu altyapısıyla gerek ürettiği malzemelerde kullandığı ham madde oranları gerekse sosyal çevreyle olan şeffaf iletişim politikasıyla, kendi sürdürülebilirlik çerçevesinin sınırlarını genişletmeye devam ediyor.

Ersa’nın Sürdürülebilirlik Hedefleri

Düşük maliyetle çevre dostu üretim yapmak.

Üretimin her aşamasında daha az enerji tüketimi sağlamak.

Her koşulda, Dünya’nın geleceğini düşünen bireylerle iş birliği içerisinde olmak.

Öncü üretim teknolojileri ve yenilikçi tasarımlarla, kamu ve özel sektörün ihtiyacına cevap veren özgün çözümler sunmak.

Ersa’nın Sürdürülebilirlik Yaklaşımı – Çevresel Sürdürülebilirlik

Ankara’da bulunan fabrika çatısına kurulan 22 bin metrekarelik güneş paneli yatırımı ile 1472 ton karbondioksit salınımının önüne geçerek, ilk etapta Ocak 2023 itibariyle enerji ihtiyacının %65’lik kısmını yenilenebilir güneş enerjisi ile karşılaması öngörülüyor.

Çevreye verdiği önem ve çalışmalar sonucunda 2017 yılında ‘2017 Yılının En Çevreci’ firması seçilmiştir.

Erdem Akan & Boğaç Şimşir ile ortak olarak hazırlanan Sürdürülebilirlik Raporu sonucunda tasarlanan ürünler 2015 yılında Green Good Design ödüllerini almıştır.

Sürdürebilirlik Raporu

Ar-Ge merkezi yapmış olduğu tüm projelerde; ağaç kullanımının azaltılması amacıyla MDF, sunta ürünlere alternatif olabilecek ve mobilya üretiminde kullanılabilecek ürünler geliştirmektedir.

Sert poliüretan malzeme ile ahşap muadili malzemeler elde edilmiştir ve çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır.

Atık pet şişelerden geri dönüşüm sonucunda üretilen keçe Telefon kabini (Cabina), Akustik Toplantı Odaları ve Sandalye (Infinity) gibi ürünlerde kullanılmıştır.

Geri dönüştürülmüş tampondaki polipropilen (PP) malzemeler sandalye fontlarında kullanılmaktadır.

Ersa’nın Tasarım Anlayışı 

Ersa’nın tasarım anlayışındaki çıkış noktası;  küresel rekabetin getirdiği hız ve değişime adapte olabilen, dünyadaki tüm çalışma kültürlerine uygun, esnek ofis sistemlerini hayata geçirmektir.  Ersa, çalışma ortamlarının gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, daima ofis rahatlığı ilkesiyle hareket etmektedir. Bu doğrultuda geleceğin çalışma trendlerine uygun ve ofis mekânlarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikteki ürünler üzerinde yoğunlaşılıyor. Böylece pratik, ergonomik ve kişiselleştirilebilen tasarımlarla, çalışanların ofis ortamındaki mutluluğunu hedefliyor.

Şeffaf Panellerle Enerji Tasarrufu

Ersa, yeni tesisinin çatısını şeffaf panellerle kaplayarak, gün içerisindeki aydınlatma ihtiyacını sıfırlıyor ve enerji tasarrufu sağlıyor.

Sürdürülebilirlik Sunumu

Sürdürülebilirlik Raporu
Ersa Mobilya | Hikayemiz

Üretim

Mobilyanın bulunduğu her alanda var olma hedefiyle faaliyetlerini sürdüren Ersa, işlevsel ve ergonomik ürünleriyle, mekanlara yenilikçi çözümler getiriyor.  Üretim tesisinin çevreyle olabildiğince uyumlu ve sade bir tasarıma sahip mimarisi, Ersa’nın benimsediği sürdürülebilir üretim anlayışını yansıtıyor. Yaklaşık 60 bin metrekareye yayılan ve en yeni üretim teknolojileriyle donatılan fabrikalar; bir vardiyada 4,5 milyon panel işleme, 500 bin metre tül laminat panel ve 530 bin parça mobilya üretme kapasitesine sahip.

Geliştirdiği çevre dostu altyapıyla üretim esnasında meydana gelen, geri dönüşümü mümkün olmayan talaşı, ısınma ihtiyacını karşılamakta kullanarak doğalgaza duyulan ihtiyacı azaltıyor. Tesis, çatısında yer alan şeffaf panellerle gün içerisinde aydınlatma ihtiyacını karşılayarak, elektrik tasarrufu yapıyor. Ayrıca tesis bacalarında bulunan filtre sistemi sayesinde havayı kirletmiyor.

alt=

Tasarımcılar

Kurulduğu günden bu yana iyi tasarıma olan tutkusuyla hareket eden Ersa, çok sayıda Türk ve uluslararası tasarımcıyla işbirliği yapmakta ve küresel ortaklıklar aracılığıyla önde gelen markaların tasarımlarını Türkiye pazarına sunmaktadır.

Elliden fazla prestijli yerel ve uluslararası ödülün sahibi olan Ersa, iyi tasarımın gücüne inanmakta ve tasarımı arkasındaki fikirle birlikte ele alarak, kullanıcılara işlevin ötesinde yeni ve benzersiz deneyimler sunmak için ürünler geliştirmekte ve ustalıkla işlemektedir.

Ödüller

Kurulduğu günden bu yana iyi tasarıma olan tutkusunu koruyan Ersa, Türkiye ve dünyadan çok sayıda tasarımcıyla işbirliği yapıyor ve global ortaklıklarla dünya çapında tasarıma yön veren isimlerin tasarımlarını Türkiye pazarında temsil ediyor. Ulusal ve uluslararası alanda 60’ın üzerinde prestijli tasarım ödülünün sahibi olan Ersa, iyi tasarımın gücüne inanıyor ve tasarımı arkasında yatan fikirle ele alıyor, ustalıkla işliyor ve kullanıcısına ürünün ötesinde yeni ve özgün bir deneyim vadediyor.