Ersa Mobilya | Çalışan Verimliliğini Artırmak için Ofis Düzenleme Rehberi Ersa Mobilya | Çalışan Verimliliğini Artırmak için Ofis Düzenleme Rehberi
Ersa Mobilya | Çalışan Verimliliğini Artırmak için Ofis Düzenleme Rehberi
Fikirler
Ocak 1, 2024

Çalışan Verimliliğini Artırmak için Ofis Düzenleme Rehberi

Çalışan Verimliliğini Artırmak için Ofis Düzenleme Rehberi

 

Çalışan verimliliğini birim maliyetle elde edilen fayda olarak tanımlamak mümkündür. Çalışan verimliliğinin artırılması denildiğinde ise minimum maliyetle maksimum fayda sağlanması anlaşılmaktadır. Çalışan verimliliğini artırmaya yönelik bazı bilimsel çalışmalar, iş verimliliğinin bağlı olduğu kriterleri fiziksel ve davranışsal ortamlar olmak üzere iki ana başlık altında ele almıştır. Katılımcıların yaklaşık %92,5’i fiziksel ortamın iş verimliliğini artırdığı görüşünü doğrulamaktadır. Fiziksel ortamın ana unsurları arasında havalandırma, termal konfor, çalışma alanının dış ortamla ilişkisi, aydınlatma, temizlik, mobilya, dekorasyon ve kişisel çalışma alanları yer almaktadır. Araştırmalara göre, bu unsurları iyileştirerek çalışan verimliliğinde artış bekleyebiliriz. Bu unsurlara dikkat ederken çalışan verimliliğini artıran bir ofis düzenlemesi için bilmeniz gereken tüm detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Ergonomik Tasarımlı Ofis Dekorasyonları İçin İpuçları

Ofis dekorasyonunun iş verimliliği üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmalar, başarılı bir ofis dekorasyonunun iş verimliliğini %20’ye kadar artırabildiğini göstermiştir. Ergonomi, başarılı bir işyeri tasarımı için temel kriterlerden biridir. İşte ergonomik tasarım özelliklerine sahip bir ofis ortamı yaratmak için bazı ipuçları.

– Bilgisayar başında çalışanların fiziksel rahatlık için ekrana olan mesafelerini ayarlamaları çok önemlidir. Çalışanlar kendilerini ekrandan 60-90 cm uzakta konumlandırmalı ve sandalyelerini ve masalarını ayakları yere basacak şekilde oturacak şekilde ayarlayabilmelidir.

– Ergonomik mobilyalar, çalışanların gün boyunca fiziksel olarak rahat bir çalışma alanına sahip olmalarını sağlar. Bu kapsamda çalışma masası tasarımları 75 cm yüksekliğe, minimum 120 cm genişliğe ve minimum 45 cm derinliğe sahip olmalıdır. Çalışma sandalyelerinin yüksekliği bireysel tercihlere göre 40-52 cm arasında ayarlanabilmeli, bel boşluğunu doldurmalı ve doğru bir duruşu teşvik etmelidir.

– Gürültülü bir ortamda çalışmak görevlere konsantre olmayı zorlaştırır. Çalışma alanı içerisinde ses optimizasyonunun sağlanması, çalışan verimliliğinin artırılması ve ergonominin teşvik edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Ses yalıtımı için akustik önlemler alabilir ve gürültü kirliliğini etkili bir şekilde azaltan halı ve kumaş gibi dekorasyon unsurlarına yer verebilirsiniz.

– Termal konfor, iş verimliliğini korumak için çok önemlidir. Aşırı soğuk veya sıcak ortamlarda çalışmak verimliliği olumsuz etkileyebilir. Çalışanların termal konforunu sağlamak için ideal sıcaklık aralığı 21-22 santigrat derecedir.

– Aydınlatma, çalışan verimliliği üzerinde en etkili faktörlerden biridir. 2012’de yapılan bilimsel bir çalışma, ışık yoğunluğundan ziyade ışık renginin önemini vurgulamıştır. Kromatik renklerin kullanıldığı ofis ortamları çalışanlar tarafından daha sıcak, keyifli, dinamik ve tatmin edici olarak algılanmıştır. Öte yandan, akromatik renklerin kullanıldığı ortamlar donuk ve basit olarak değerlendirilmiştir. Kromatik renkler mavi, yeşil ve turuncu gibi canlı tonları içerirken, akromatik renkler beyaz, siyah ve gri gibi nötr tonları içerir.

Sürdürülebilir Ofis Ortamları Yaratmak

Sürdürülebilir ofis ortamlarının oluşturulması, iş verimliliğinin hem zihinsel hem de fiziksel yönleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Sürdürülebilir ofis tasarımının temelinde ekolojik ürünlerin kullanımı, enerji tüketiminin azaltılması ve doğayla ilgili bileşenlerin bir araya getirilmesi yatar. İşte sürdürülebilir bir ofis düzenlemesi oluşturmak için atabileceğiniz adımlar.

– Uzun ömürlü ve geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılmış dekorasyon unsurları kullanın.

– Yenilenemeyen enerji tüketimini en aza indiren çözümler uygulayın.

– Daha doğal ve konforlu bir ortam yaratmak için sürdürülebilir ahşap mobilyalar kullanın ve böylece iş verimliliğini artırın.

Dekorasyonla İlgili Etkili Zaman Yönetimi

İş verimliliğinde en etkili unsurlardan biri de etkin zaman yönetimidir. Zaman yönetimi ve dekorasyon arasındaki ilişki düşünüldüğünde, ofis içerisinde gereksiz zaman kayıplarına neden olan düzenlemelerden kaçınmak elzemdir. Birbiriyle etkileşimli birimleri birbirine yakın konumlandırarak, ergonomik ve sürdürülebilir bir çalışma ortamı sağlayarak çalışanların zaman yönetimine ve iş verimliliğine katkıda bulunabilirsiniz.

Toplantı Odası Tasarımında Dikkat Dağınıklığını Önlemeye Yönelik İpuçları

Toplantı odası, çalışanların uzun süreler boyunca konsantrasyonlarını korumaları gereken bir alandır. Toplantı odası dekorasyonunda dikkat dağıtıcı unsurların ortadan kaldırılması, fiziksel konforun sağlanması ve odaklanmayı kolaylaştırıcı unsurlara yer verilmesi büyük önem taşır. İşte toplantı odası dekorasyonunda iş verimliliğini artıracak ve dikkat dağınıklığını önleyecek bazı ipuçları;

– Tüm katılımcıların aynı noktaya odaklanmasını sağlamak için toplantı odasını U şeklinde, kare veya dikdörtgen masa ve sandalyelerle düzenleyin.

– Uzun süreli toplantılarda uzun süreli konfor için ergonomik sandalyeler ve masalar kullanın. Ayarlanabilir sandalyeler farklı vücut tiplerine sahip katılımcılar için konfor sağlayabilir.

– Toplantılar sırasında dikkat dağınıklığını önlemek ve iş verimliliğini artırmak için minimalist bir dekorasyon tarzı benimseyin.

– Havalandırma ve termal konfora dikkat edin. Oda sıcaklığını klima kullanarak yaklaşık 22 santigrat dereceye ayarlayın ve toplantılar sırasında havasızlığı önlemek için çeşitli havalandırma çözümleri sağlayın.

İş verimliliğini artırmak ve sürdürülebilir bir ofis ortamı yaratmak için Ersa Mobilya’nın fonksiyonel ofis çözümlerinden yararlanabilirsiniz.

Diğer Haberleri Gör