Ersa Mobilya | Ersa Mobilya’nın Sürdürülebilirlik Taahhüdü: Doğal Malzemelerle Üstün Kalite Ersa Mobilya | Ersa Mobilya’nın Sürdürülebilirlik Taahhüdü: Doğal Malzemelerle Üstün Kalite
Ersa Mobilya | Ersa Mobilya’nın Sürdürülebilirlik Taahhüdü: Doğal Malzemelerle Üstün Kalite
Fikirler
Haziran 5, 2024

Ersa Mobilya’nın Sürdürülebilirlik Taahhüdü: Doğal Malzemelerle Üstün Kalite

Çevresel kirlilik, sera gazı etkisiyle artan küresel ısınma ve doğal kaynakların tükenmesi gibi sorunların yaşandığı günümüzde üretim faaliyetlerinde sürdürülebilir adımlar atılması önemlidir. Doğa dostu üretim prensibiyle hareket eden Ersa Mobilya da sürdürülebilirlik anlayışını yansıtan doğal malzeme kullanımı, geri dönüşüm ve atık yönetimi gibi faaliyetlerle sektöründe öne çıkmayı başarır.

Doğal Malzemelerle Ekolojik Tasarım

Ersa Mobilya, kurumsal sürdürülebilirlik politikaları ile yaşam ve çalışma alanlarını en iyi şekilde analiz ederek geliştirdiği ekolojik tasarımlarla çevre dostu üretim anlayışına sahiptir. Bu anlayışla gerçekleştirdiği projelerle adından söz ettiren marka, sahip olduğu çevre bilinciyle de ürettiği mobilyalarından doğal malzemelerden yararlanır.

Mobilya üretiminde doğal malzeme kullanımının hem sürdürülebilirlik hem de estetik tasarım açısından birçok avantajı bulunur. Ahşap, bambu gibi doğal malzemeler atık haline geldiğinde kolaylıkla geri dönüştürülebilir özelliktedir. Ayrıca bu malzemeler atık haline geldiğinde doğada kolaylıkla yok olur. Bunun yanı sıra ahşap gibi doğal malzemelerin atıkları da MDF, yonga levha gibi ürünlerde ham madde olarak kullanılabilir. Atık olarak hiçbir üründe kullanılamayan ahşaplar ise biyokütle yakıtı olarak enerji üretiminde değerlendirilir.

Mobilya imalatında tercih edilen sentetik malzemeler çoğunlukla üretiminde kullanılan katkılar nedeniyle uçucu organik bileşik gibi zararlı bileşikleri içerir. Bu mobilyaların kullanımı sırasında iç hava ortamına yayılan uçucu organik bileşik emisyonları ise insan sağlığı için risk oluşturabilir. Ersa Mobilya’nın insan sağlığına zararlı katkı içermeyen, doğal malzemelerle ürettiği mobilyalar bu nedenle sürdürülebilir tasarım anlayışının önemli bir parçasıdır. Bu anlayışını yansıtan tasarımlarıyla 2015 yılında Green Good Design ödülünü kazanan Ersa Mobilya, sonrasında doğal malzemelerle ürettiği mobilyalardaki başarısından dolayı 2017 yılının En Çevreci Firması seçilmiştir.

Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Stratejileri

Ersa Mobilya’nın sürdürülebilirlik için uyguladığı stratejilerden biri de geri dönüşüm ve atık yönetimidir. Firma doğal kaynakların korunması noktasında mobilya üretiminde kullanılan malzemelerin kolay dönüştürülebilir olmasına önem verir. Mobilya üretiminde ortaya çıkan atıkları geri dönüştürerek çevre dostu üretim gerçekleştirir. Ersa’nın bu stratejileri kapsamında kolay geri dönüştürülebilen ve tekrar kullanılabilen doğal malzemelerle ekolojik tasarımlar yapılarak doğa dostu ürünler elde edilebilir. Ayrıca doğal kaynakları koruma noktasında da malzemelerin geri dönüştürülerek tekrar biyolojik döngüye kazandırılır. Ersa Mobilya çevre dostu ve ekolojik tasarım anlayışıyla mobilya üretimde sıfır atık hedefine ulaşmayı amaçlar. Sürdürülebilirlik taahhütlerinden biri olan sıfır atık projesinin sahada uygulanabilirliğini ortaya koymak için markanın AR-GE merkezi atık pet şişelerin geri dönüşümüyle elde edilen elyaf malzemeyi çeşitli ürünlerde kullanmıştır. Sert poliüretandan ahşap muadili malzemeler üreterek, ağaç kullanımının da azaltılmasını hedeflenmiştir. Ersa Mobilya sosyal sorumluluk bilinciyle uyguladığı bu stratejiler kapsamında German Design Award kapsamında kendi alanında toplam 5 ödüle layık görülen tek firma unvanını almıştır.

Doğal Malzemelerle Verimli ve Etkin Enerji Kullanımı

Ersa Mobilya’nın üretimde gerçekleştirdiği bir diğer sürdürülebilir faaliyet ise enerjinin ve kaynakların verimli ve etkin kullanılmasıdır. Üretimde kullanılan doğal malzemeler imalat sırasında müdahale ve işlem yapılmasını sağlar. Tasarlama, kesme ve montajlama işlemleri de yüksek enerji gerektirmez. Ayrıca malzemenin doğallığının ve kendi dokusunun korunmasıyla daha estetik tasarımlar elde edilir. Bunun yanı sıra Ersa Mobilya üretim sırasında ortaya çıkan talaşı özel kazanlarda değerlendirerek fabrikaların enerji ihtiyaçlarını karşılar. Filtreli bacalar sayesinde hava kirliliğine karşı önlem alarak ve çatıda şeffaf paneller kullanarak güneş enerjisi gibi yenilenebilir kaynaklardan yararlanır. Böylece enerjinin daha verimli ve etkin kullanılması sağlar.

Ersa Mobilya Kalitesi ve Güvencesiyle Doğal Malzemelerden Üretilen Üstün Kaliteli Mobilyalar

Ersa Mobilya projelere özel tasarladığı çevre dostu ve estetik tasarımlı ürünlerin üretiminde doğal malzemelerden yararlanır. Ekolojik tasarımı projelerinde önemli bir ilke olarak kabul eden marka, kalitesi ile gerek yurt dışı gerek ülke içinde konforlu yaşam alanları oluşturmak üzere doğa dostu ürünler üretir. Konfor ve estetikten ödün vermeden doğal malzemelerle çevreyi koruyup günümüz ihtiyaçlarını karşılamanın mümkün olabileceğini kanıtlayan Ersa Mobilya ürünlerini ev veya ofis gibi yaşam alanlarınızda rahatlıkla değerlendirebilirsiniz.

Diğer Haberleri Gör