Ersa Mobilya | Memnuniyeti ve Üretkenliği Artırmak için Esnek Çalışma Alanları Oluşturun Ersa Mobilya | Memnuniyeti ve Üretkenliği Artırmak için Esnek Çalışma Alanları Oluşturun
Ersa Mobilya | Memnuniyeti ve Üretkenliği Artırmak için Esnek Çalışma Alanları Oluşturun
Fikirler
Ocak 1, 2024

Memnuniyeti ve Üretkenliği Artırmak için Esnek Çalışma Alanları Oluşturun

Memnuniyeti ve Üretkenliği Artırmak için Esnek Çalışma Alanları Oluşturun

 

Çalışanların üretkenliğini ve memnuniyetini artırmak için monoton ofis tasarımlarından uzaklaşmak ve yenilikçi çözümlere odaklanmak şart. Bu ihtiyaç doğrultusunda, çalışanlar arasındaki gereksiz sınırları ortadan kaldıran ve esnek çalışma alanlarının yaratılmasını kolaylaştıran açık ofisler popüler hale gelmiştir. Açık ofisler dışında esnek çalışma alanlarına sahip olmak için uygulayabileceğiniz farklı çözümler de var. Peki, nasıl esnek çalışma alanları yaratabilirsiniz?

Ofislerde Kişiselleştirilmiş Alanlar Yaratın

Sağlıklı çalışma alanları yaratmak, ofis içinde iş verimliliğini artırmanın en önemli adımlarından biridir. Bir çalışma alanının ‘sağlıklı’ olarak kabul edilebilmesi için hem fiziksel konfor koşullarını hem de sürdürülebilir bir ofis ortamını sağlaması gerekir. Ayrıca, sessiz ve kişiselleştirilmiş alanlar günümüzde sağlıklı bir çalışma alanı için temel gereklilikler olarak vurgulanmaktadır. Odaklanmayı kolaylaştıran sessiz, kişiselleştirilmiş esnek çalışma alanları elde etmek için çeşitli mekânsal çözümlerden yararlanılabilir.

Özel ofisler içinde kişiselleştirilmiş bir alan tasarlamak mümkündür. Yönetici ofisleri bu tür bir kişiselleştirme için özellikle uygundur. Ayrıca, ofis içindeki belirli departmanlar diğerlerinden ayrılmış özel esnek çalışma alanlarında faaliyet gösterebilir. Örneğin, kurumsal bir firmada tasarım ekibinin ofisi insan kaynakları departmanından ayrı bir alanda yer alabilir. Bu gibi durumlarda hem departmana özel hem de kişiye özel çalışma alanları yaratmak iş verimliliğinin artmasına katkıda bulunabilir. Açık ofislerde, bölücülerle ayrılmış çalışma alanları kişisel detaylarla zenginleştirilebilir. Herhangi bir ofis ortamında kişiselleştirilmiş alanlar yaratmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

– Kahve, çay, bitki çayı vb. içeren küçük bir içecek istasyonu oluşturun.

– Doğal bir unsur katmak ve esnek çalışma alanlarına kişisel dokunuşlar eklemek için bitki ve çiçekler ekleyin.

– Kişiselleştirilebilir ofis mobilyaları ve aksesuarları tercih edin. Fotoğraf çerçeveleri, not defterleri ve panolar gibi öğeler çalışma alanlarının kişiselleştirilmesine katkıda bulunur.

– Kişiye özel ergonomik ürünler temin edin ve kişiselleştirilmiş masa takvimleri kullanın.

Çarpıcı Ev-Ofis Kombinasyonları için İpuçları

Hibrit çalışma düzenlerinin yükselişi ve birçok şirketin uzaktan çalışma sistemlerini benimsemesiyle birlikte, ev-ofis kombinasyonları popüler hale geldi. Ortak ofis alanlarının dekorasyonu verimlilik açısından ne kadar önemliyse, ev-ofisler için ayrılan alanların dekorasyonu da o kadar büyük önem taşıyor. İşte ev-ofis kombinasyonlarında esnek çalışma alanları yaratmak ve çalışan memnuniyetini artırmak için bazı öneriler;

– Ergonomi, tıpkı açık ofislerde ve diğer çalışma ortamlarında olduğu gibi ev-ofislerde de önemini koruyor. Uygun bir çalışma masası ve kullanıcı standartlarına göre ayarlanabilir sandalye, ev-ofis kombinasyonlarında temel ihtiyaçlardır.

– Ev-ofis kombinasyonlarında kişiselleştirilmiş alanlar yaratmak daha kolaydır. Ancak kişisel detayların dikkat dağıtıcı olmamasına özen gösterin. Ev-ofisinizi sadelik, bireysel ve canlı renk tonları ile dekore edebilirsiniz.

– Esnek çalışma alanları için ideal oda sıcaklığı 21-22 santigrat derece civarındadır. Bu sıcaklık seviyesini ayarlamak, ev-ofis olarak kullanılan alanlarda termal konforu korumak için önemlidir.

– Sürdürülebilir malzemeler iş verimliliğini ve çalışan motivasyonunu artırırken çevre dostu tercihleri de teşvik eder. Bu nedenle, doğal malzemelerden yapılmış detaylara, ahşap mobilyalara ve aksesuarlara yer verebilirsiniz.

– Yeterli depolama seçeneklerine sahip esnek çalışma alanları tasarlayın. Ev-ofis tasarımınızda depolama ihtiyaçlarınızı analiz edin. Çalışma alanınızda dağınıklığı önlemek için çekmecelerden ve çok yönlü dolaplardan yararlanın.

– Minimalist tasarımlar yenilikçi ve esnek çalışma alanları yaratmaya yardımcı olur. Modern ve minimal tasarımları ev-ofis konseptinize dahil edin.

Renkli Ofisler ile Yaratıcılığı Geliştirin

Deneysel çalışmalar, ofis tasarımlarında kullanılan kromatik renklerin esnek çalışma alanlarında iş verimliliğini artırdığını göstermektedir. Bu renkler kırmızı, sarı, turuncu, yeşil ve mavi gibi belirli bir dalga boyunun hakim olduğu canlı tonlardan oluşuyor. Kırmızı, sarı, turuncu, yeşil ve mavi gibi renklerin canlı ve hareketli tonlarının kullanıldığı esnek çalışma alanlarında çalışanlar kendilerini daha dinamik ve motive hissediyor. Ayrıca renk teorileri, belirli renk tonlarının yaratıcılığı ve odaklanmayı teşvik etmede diğerlerine göre daha etkili olduğunu ortaya koyuyor. Bu renkler arasında sarı, turuncu ve mor yaratıcılığı ve odaklanmayı destekleme konusunda öne çıkıyor. Sarı ve turuncu tonları özellikle odaklanmayı teşvik etmede etkiliyken, mor tonları iç mekan tasarımlarında hayal gücünü harekete geçirmesiyle biliniyor.

Esnek çalışma alanları tasarlayarak çalışan memnuniyetini ve üretkenliğini artırmak için bu renklerin tatmin edici niteliklerinden yararlanabilirsiniz. Açık ofis alanlarında, sarı ve turuncu tonlarında seperatörler, ofis koltukları ve depolama ünitelerine yer verebilirsiniz. Tasarım departmanları için mor ve sarının kontrastını kullanarak dinamik ve yaratıcılığı destekleyen bir ofis düzeni oluşturun.

Diğer Haberleri Gör