Ersa Mobilya | Mimari Yapının İç Mekan ve Mobilya Seçimi Üzerindeki Etkisi Ersa Mobilya | Mimari Yapının İç Mekan ve Mobilya Seçimi Üzerindeki Etkisi
Ersa Mobilya | Mimari Yapının İç Mekan ve Mobilya Seçimi Üzerindeki Etkisi
Fikirler
Ocak 1, 2024

Mimari Yapının İç Mekan ve Mobilya Seçimi Üzerindeki Etkisi

Mimari Yapının İç Mekan ve Mobilya Seçimi Üzerindeki Etkisi

 

Yüzyıllar boyunca değişen moda akımlarından etkilenen mimari yapılar, dekorasyon stillerinde de çeşitliliğe yol açıyor. Modernizme tepki olarak ortaya çıkan postmodernizm, minimalizmin abartısız unsurları ve tüm bunları bünyesinde barındıran eklektik tarzlar, iç mekanlarınızda uygulayabileceğiniz stillerden sadece birkaçı. İster müstakil bir evde ister bir apartman dairesinde yaşıyor olun, iç mekanlarınızı dilediğiniz gibi dekore edebilirsiniz.

Modada, birkaç on yıl önceki tarzların yeniden canlandığını düzenli olarak gözlemleyebilirsiniz ve bu etki mimaride de belirgindir. Örneğin, modernizme karşı duran postmodernizm, 60’lar ve 70’ler arasında ortaya çıkan ve günümüzde yeniden ortaya çıkabilen bir tarzdı. En önemli özelliği, bu tarz binaların genellikle canlandırıcı bir etkiye sahip olmasıdır. Hangi tarzda olursa olsun, ofislerde, evlerde, kliniklerde, hastanelerde ya da kütüphanelerde mimari yapının etkisi mobilya seçimine de yansıyor. Modernizm de dahil olmak üzere tüm tarzları kapsayan eklektik dekorasyonlarla uyum sağlayan Ersa Mobilya, iç mekanlarınızı hem mimari yapıya hem de kişisel tercihlerinize uygun şekilde dekore etmenize olanak tanıyor.

Estetik Çeşitlilik ile Eşsiz İç Mekan Tasarımı

Minimalizm, her dönem popülerliğini koruyan ve modern yaşam alanları yaratırken hemen her alanda uygulanabilen stillerden biri. Minimalizm ile öne çıkan sade tasarımlar, boh küçük iç mekan tasarımları ve diğer stilleri birleştirmek için son derece uygundur. Eklektik, ‘en iyiyi seçmek’ anlamına gelir. Dolayısıyla en iyi dekorasyonu oluşturmak için her türlü unsuru bir araya getirmekle ilgilidir. Önceki trendlerden stil unsurlarını eklektik tarzla birleştirmek mümkündür. Aynı zamanda eklektizmin arkasındaki fikir, bazı şeylerin yıllar boyunca değerini koruyacak kadar iyi olduğudur. Bu nedenle, minimalizmi bir araya getirerek, Ersa Mobilya’nın çeşitli yemek masaları, pufları, kanepeleri ve sehpaları ile eklektik stiller yaratabilirsiniz.

Estetik çeşitlilik aynı zamanda bir alandan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Çünkü mimari yapının etkisi sadece tarzla ilgili değil, aynı zamanda iç mekanın kullanımıyla da ilgilidir. Örneğin postmodernizm estetik kaygısı yüksek bir tarz olarak kabul edilir, bu nedenle konforun geri planda kaldığı söylenir. Ancak her yapı aynı olmasa da günümüzde modern mobilyalar ile her mekanda konforu sağlamak mümkün. Örneğin Ersa Mobilya’nın ürün gamında yer alan farklı boyutlardaki kitaplıklar ile iç mekanlarınızda kusursuz bir kütüphane oluşturabilirsiniz. Çünkü kısa, uzun, geniş ya da dar olarak tasarlanan kitaplıkları dilediğiniz gibi eşleştirebilirsiniz. Boyutları ve tasarımlarıyla da hem modernizme hem de postmodernizme uyum sağlıyor.

 

Minimalist Mekanlar için Modern Dekorasyon Fikirleri

Modern yaşam alanları sade tasarımların fonksiyonel mobilyalarla birleşmesinden oluşuyor. Özellikle küçük alanlarda işlevsellik ve minimalizm ön plana çıkıyor. Siz de farklı trendlerden yararlanarak iç mekanlarınızı ergonomik mobilyalarla dekore edebilirsiniz. Örneğin çalışma alanlarınızda konfor öncelikli olması gerektiği için ayarlanabilir sandalyeler kullanabilir, tasarımında modern unsurları bir araya getiren Ersa ürünlerini tercih edebilirsiniz. Fonksiyonel mekanlar yaratmanın altın kuralları her alanı en iyi şekilde değerlendirmek, işlevsel olmak ve tarzıyla ferah bir ambiyansa sahip olmaktır. Dolayısıyla estetik çeşitlilik söz konusu olduğunda minimalizm göz ardı edilmemesi gereken bir trend. Küçük alanları minimalist mobilyalarla değerlendirirken iç mekanın diğer bölümlerini de kullanım alışkanlıklarınıza göre yeniden şekillendirebilirsiniz. Örneğin salonunuzun bir bölümünü bölerek yemek odasına dönüştürebilir, aileniz ve sevdiklerinizle keyifli anlar paylaşmak için büyük bir yemek masası tercih edebilirsiniz. Kalan kısımda ise minimalist bir V ünitesi, uzun dar bir kitaplık, kanepe ve puflar ile sade bir oturma odası elde edebilirsiniz. Dolayısıyla minimalizm eklektik stilin vazgeçilmezi ve mükemmel bir tamamlayıcısıdır.

Mimari Yapıya Sadık Kalarak Modern Yaşam Alanları Yaratmak

Modern, postmodern, minimal, endüstriyel veya rustik gibi tarzlarda tasarlanan mimari yapılar, yaşam alanlarınızı düzenlerken uymanız gereken belirli özelliklere sahip olabilir. Örneğin rustik tasarımlarda ahşap unsurlar ön plana çıkar, bu nedenle ahşap veya uyumlu mobilyalar seçmeniz gerekir. Ancak günümüzde ahşap mobilyalarla son derece iyi uyum sağlayan modern tasarımlar da mevcut. Bu sayede ahşap, MDF ya da metal parçalardan oluşan mobilyalar kullanabilirsiniz. Böylece hem mimari yapıya sadık kalmış hem de birbiriyle uyumlu tarzları bir araya getirmiş olursunuz.

Bu nedenle minimalizm de dahil olmak üzere estetik çeşitlilik, yaşam alanları yaratırken oldukça avantajlıdır. Örneğin postmodernizm ve modernizmi birleştiren eklektik bir iç mekan geleneklerden ve güncel kurallardan bağımsızdır. Malzemeler, renkler ve farklı yapılar bir araya getirilir. Her tarzdan eklektik bir stil yaratabilirsiniz ve bir diğer önemli özellik de eklektik stilin trendlere kayıtsız kalmasıdır. Zamansız bir iç mekan elde etmek için mimari yapıya bağlı kalmanın en iyi yolu stilleri karıştırarak eklektik bir tarz oluşturmaktır. Mevcut mekanınızın mimari yapısı ne olursa olsun, iç mekanlarınızı Ersa Mobilya tasarımları ile dekore edebilir, eklektik tarzlar yakalayabilir ve fonksiyonel mekanlara sahip olabilirsiniz.

Diğer Haberleri Gör