Ersa Mobilya | Ofiste Kapsayıcı Çalışma Alanları Yaratmak: Evrensel Tasarımda Son Trendler, Ergonomik ve Antropometrik Tasarımın Önemi Ersa Mobilya | Ofiste Kapsayıcı Çalışma Alanları Yaratmak: Evrensel Tasarımda Son Trendler, Ergonomik ve Antropometrik Tasarımın Önemi
Ersa Mobilya | Ofiste Kapsayıcı Çalışma Alanları Yaratmak: Evrensel Tasarımda Son Trendler, Ergonomik ve Antropometrik Tasarımın Önemi
Fikirler
Ocak 1, 2024

Ofiste Kapsayıcı Çalışma Alanları Yaratmak: Evrensel Tasarımda Son Trendler, Ergonomik ve Antropometrik Tasarımın Önemi

Ofiste Kapsayıcı Çalışma Alanları Yaratmak: Evrensel Tasarımda Son Trendler, Ergonomik ve Antropometrik Tasarımın Önemi

 

Evrensel tasarım ilkesine göre, çalışma alanlarının ayrım yapılmaksızın herkesin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanması ve herkes için erişilebilir ofis mobilyalarının kullanılması gerekmektedir. Kapsayıcı çalışma alanı tasarımları, bilgi, uygun boyut ve alan ve düşük fiziksel çaba gereksinimi gibi temel ilkeleri göz önünde bulundurmalıdır. Bu ilkeler doğrultusunda çalışma alanının düzenini tasarlamalı ve tüm çalışanların fiziksel ihtiyaçlarını karşılayacak mobilyalar seçmelisiniz. Ergonomik ve antropometrik tasarım kavramlarının devreye girmesiyle birlikte bazı kilit noktalara dikkat ederek kapsayıcı çalışma alanları yaratmak mümkün.

Ergonomik Mobilya Kullanımı

Ergonomik ve erişilebilir ofis mobilyalarının tasarımı, standart insan ölçümlerine ve antropometri verilerine dayanmaktadır. Antropometri, bireylerin sınırlarını ve sınırlarını tanımlayan insan vücudu ölçümlerinin ve hareketlerinin incelenmesini ifade eder. Statik ve dinamik antropometri olarak ikiye ayrılabilir. Statik antropometri sabit bir pozisyonda vücut ölçümlerini dikkate alırken, dinamik antropometri hareketleri içerir. Dinamik antropometri, insan vücudu hareketleri için gerekli alanı belirlemek için kullanılır.

Erişilebilir ofis mobilyalarını seçerken ve tasarlarken, bu antropometrik ölçümleri dikkate almak önemlidir. Mobilyalar bu ölçüleri karşılayacak şekilde üretilmelidir. Bu tür ergonomik mobilyalar kullanarak, çalışma sırasında gereken maksimum konfor ve rahatlık düzeyini elde edebilirsiniz.

Çalışanlar için Hareketi Teşvik Eden Sosyal Ortamlar Yaratmak

Çalışanların gün boyunca sabit bir pozisyonda uzun saatler geçirmesi hem fiziksel sağlık hem de psikolojik açıdan tercih edilebilir bir durum değildir. Bu nedenle ofis tasarımları içerisinde çalışanların gün içerisinde hareket edebilecekleri sosyal alanlar oluşturmak gerekiyor. Erişilebilir ofis mobilyaları ile tasarlanan kişiselleştirilmiş alanlar, çalışanların sosyalleşebileceği bir ortam yaratılmasına da yardımcı oluyor. İşte ofis tasarımlarına dahil edebileceğiniz bazı hareket dostu ortamlar.

– İçecek İstasyonları

– Yemekhane

– Lobi

– Açık Alan/Bahçe

– Diğer çalışanların odaları

– Balkon

– Sessiz Oda/Akustik Kabinler

Yapılan bir araştırmaya göre, çalışanların %92,7’si ofislerdeki ortak alanların iş arkadaşları arasındaki ilişkiler üzerinde etkili olduğuna inanıyor. Çalışanların bu tür sosyal alanlardan beklentileri arasında güneş ışığı ve bitkiler öne çıkıyor. Sosyal ortamlardaki en rahatsız edici unsurlar ise insan etkileşimleri, iklim kontrolü ve makine sesleri olarak algılanıyor. Çalışanlar için sosyal alanların tasarımında canlı renkler, doğal malzemeler, yumuşak dokular ve esnek donanımlar içeren erişilebilir ofis mobilyaları ve iç mekan tasarımları tercih ediliyor. Ayrıca, grup mahremiyetinin sağlanması da çalışanlar için önemli bir kriterdir.

Kapsayıcı Bir Çalışma Alanı İçin Ayarlanabilir İş İstasyonlarını Tercih Edin

Çalışma alanlarını evrensel tasarım dahilinde erişilebilir ofis mobilyaları ile düzenleyerek engelleri ortadan kaldırabilirsiniz. Dünya Engelliler Vakfı tarafından kabul edilen Evrensel Tasarım Rehberi’nde yer alan Ofis ve Kamusal Alan Tasarımı kılavuzlarını referans alarak ofis tasarımı gerçekleştirebilirsiniz. Erişilebilir ofis mobilyaları ile desteklenen kapsayıcı çalışma alanları oluşturmak için temel adımlar şu şekilde sıralanabilir:

– Tuvaletlerde engelli bireylerin kullanımına uygun özel kabinler oluşturabilirsiniz.

– Merdiven ve rampa kullanımı engelli çalışanları en çok zorlayan konular arasında yer alıyor. Ofis içindeki dikey dolaşım elemanları hem tekerlekli sandalye kullanıcıları hem de görme engelli çalışanlar için erişilebilir hale getirilmelidir.

– Ayarlanabilir iş istasyonları kullanarak engelli çalışanların verimliliğini artırmak mümkündür. Engelli bireylerin hepsi aynı yüksekliğe ulaşamayabilir ve bu noktada çeşitli özelliklere sahip erişilebilir ofis mobilyalarına ihtiyaç duyulur. Masa ve sandalye gibi çalışma ünitelerinin ayarlanabilir özelliklere sahip olması evrensel tasarım açısından daha uygundur. Ayrıca görme engelli bireyler için sesli yardım noktaları, işitme engelli bireyler için ise görsel yardım noktaları oluşturabilirsiniz.

– Hareket alanlarındaki bölücüler de engelli bireyler için erişilebilir olacak şekilde tasarlanmalıdır. Kapıların açılıp kapanma özelliği de bu doğrultuda geliştirilmeli, engelli bireylerin kapı koluna ulaşamasalar dahi kapılardan geçebilmelerine olanak sağlanmalıdır.

– Kablo karmaşası tekerlekli sandalye ve yürüme yardımcıları kullanan bireyler için tehlike oluşturmaktadır. Bu sorunu gidermek için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

– Erişilebilir ofis mobilyalarını seçerken engelli bireylerin kullanımına ve konforuna uygun ürünleri tercih edebilirsiniz.

İş yerinizde ergonomik ve antropometrik verileri baz alan erişilebilir ofis mobilyaları ile şık ve fonksiyonel bir ofis tasarımına sahip olabilirsiniz. Ersa Mobilya’nın fonksiyonel iç mekan çözümlerinden ve erişilebilir ofis mobilyalarından yararlanarak ofislerinizde kapsayıcı çalışma alanları oluşturabilirsiniz.

Diğer Haberleri Gör